Министерският съвет одобри тази седмица проект на закон за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране. Законопроектът има за цел да въведе в българското законодателство изискванията на Директива 2009/65/ЕО относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа.

С Директива 2009/65/ЕС се отменя Директива 85/611/ЕИО, като се запазват съществените елементи, свързани с уредбата на дейността на колективните инвестиционни схеми (КИС) и управляващите дружества. Преработеният европейски документ въвежда нови възможности за извършване на дейност на управляващото дружество на дадена КИС посредством създаването на единен паспорт, валиден на територията на целия Европейски съюз. Дава се възможност и за създаване на нови структури от типа главни – захранващи КИС, и се намаляват административните бариери във връзка с трансграничното предлагане на дялове на КИС. Също така се усъвършенстват изискванията за преобразуването на колективните инвестиционни схеми и се подобрява защитата на инвеститорите, включително чрез въвеждането на единен типов документ, наричан «ключова информация за инвеститорите».

С проекта на закон се цели самостоятелно обособяване на уредбата на дейността на колективните инвестиционни схеми и отделянето им от Закона за публичното предлагане на ценни книжа и се усъвършенстват елементи от действащата правна уредба на КИС. Въведени са разпоредби, разширяващи възможностите за извършване на дейност от управляващите дружества в рамките на Европейския съюз въз основа на “единен паспорт”. По този начин управляващо дружество от друга държава-членка може да получи разрешение да управлява КИС с произход от България, както и управляващо дружество, получило лиценз от Комисия за финансов надзор по този закон, има възможност да управлява КИС с произход от друга държава-членка. С проекта се транспонират разпоредбите относно преобразуванията (сливане, вливане), включително относно предвидената нова правна рамка, улесняваща презграничните преобразувания. Независимо от правната им форма, на всички КИС е разрешено да се преобразуват.

Въведена е и подробна регламентация при извършване на трансгранична дейност от управляващите дружества относно случаите, в които е приложимо законодателството на държавата членка по произход, съответно на другите държави-членки, в които управляващото дружество извършва дейност. Регламентирано е и взаимодействието между компетентните органи на държавите-членки за осъществяването на ефективен надзор.

С цел постигане на по-голяма информираност на инвеститорите и създаване на условия за по-лесен достъп до публичната информация, краткият проспект се заменя с документ с ключовата информация. Въвежда се общ формат за изготвянето му, който се използва без промени или допълнения във всички държави-членки, в които се предлагат дяловете на колективните инвестиционни схеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *