България подписа с Хърватска, Румъния и Сърбия меморандум за разбирателство за реализацията на културно-туристическия маршрут „Пътят на римските императори“. Споразумението трябва да придаде регионална специфика на общите туристически продукти на четирите страни, като използва богатото им нематериално наследство от римско време. Подобен продукт вече съществува в Централна и Западна Европа, и това е негово естествено продължение, обясняват от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

 

„Ще обединим усилията си да направим бранда Дунав лесно разпознаваем не само на генериращите пазари и не само чрез масовите форми за туризъм, а и чрез многобройните налтернативни форми за почивка и пътуване – културен, исторически, еко-, винен, гурме, велотуризъм, СПА и др.“ – обясни по време на церемонията икономическият министър Трайков.

 

Той подчерта, че сама по себе си европейската река е вече бранд и голям проект в туризма благодарение на културното си наследство и природното си богатство и сега вече е време да се пресъздадат емоциите и преживяванията по нейния път като конкретни и атрактивни туристически услуги. „В това отношение България ще направи максимални усилия да подобри инфраструктурата в своя участък. Една от първите стъпки в тази посока е именно проектът „Пътят на римските императори“, който се подготвя от две години“ – допълни Трайков и прогнозира, че до една година инициативата ще започне да се реализира. Това ще ускори развитието на региона, в който по данни на ООН над 70% от туризма е селски и се развива от малки и средни фирми.

 

В партньорство с останалите страни България вече е анонсирала пред Европейската комисия проектно предложение за маршрута на римските императори, включващо маркетингов план и план за действие. Основната област на  сътрудничество е маркетингът, съвместната реклама и общото представяне на туристическите пазари в Европа и трети страни, използването на единни визуализация, лого и слоган. Останалите дейности по опазването и експонирането на обектите, както и допълнителните услуги (например съпътстващите СПА и винен туризъм за България), остават компетенция на национално равнище. Маршрутът ще ползва едно основно трасе, свързващо отделните държави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *