Пране на губери – какво трябва да знаем

В почти всеки български дом се срещат традиционните губери, които толкова много обичаме. Те могат да се видят във всевъзможни цветове, размери и стилове – от мръсно бели и бежови до пъстро обагрени в най-различни традиционни цветове и цветови комбинации.

Поставят се на различни места, като в някои домове ги използват вместо килим, а в други застилат с тях кресла и дивани. Направени преди всичко от овча вълна, те са символ на уют и топлина през студените зимни месеци от годината.

Имат обаче един недостатък. Задържат изключителн много прах и акари, а това може да вложи състоянието на онези от вас, които страдат от алергия към домашен прах. Още повече влошава положението това, че се поддържат и перат изключително трудно.

Какви са рисковете при поддръжката на губерите

Губерите се перат изключително трудно в домашни условия. Събрани на кълбо, те не се събират в почти никоя домашна пералня. Дори и ако някак успеете да ги натъпчете вътре, съществува много голям риск да ги повредите при прането.

Освен това, специалисти от PraneKilimi.bg ни напомнят, че вълната е доста придирчива към препаратите и температурата, с която се пере. Това означава, че най-вероятно ще се свият или деформират при неправилно изпиране.

Не на последно място, голям проблем е и изсушаването, което предвид характера и материята може да се проточи с дни. В студено време вълнените губери могат дори да мухлясат.

Как да се справим

Като цяло най-доброто решение е да се обърнете към специалисти, които да се заемат с това. Фабриката за пране на килими Carmet Factory е едно от известните имена в София, като разполага с най-модерна техника, позволяваща да се изперат качествено, но без риск от повреда вашите губери.

Вместо да се мъчите да напъхате неуспешно губера в пералнята, специалисти от фирмата ще дойдат до вратата на вашата кооперация, от където да поемат, а след това и да ви върнат обратно изпраното.

Най-хубавото от всичко е, че резултатът няма да ви струва много, а ще ви удовлетвори изключително много. Губерите и китениците се перат много внимателно, а за да не се повредят след това при сушенето, това се прави на ниска температура от 27 градуса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *