Постоянно увеличаващите се регулации пречат на търговията

Постоянно увеличаващите се регулации правят капиталовите пазари все по-сложни и неразбираеми и принуждават инвеститорите да станат по-непрозрачни. До този извод стигнаха представителите на пет капиталови пазара от региона на Централна и Източна Европа, които участваха във втория ден на финансовия форум „Шумът на парите“, организиран от Profit.bg на 14 и 15 май в зала София на столичния Кемпински хотел Зографски. „Има прекалено много регулации, което пречи на финансовия пазар като цяло”, коментира Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на Виенската фондова борса. „Виждаме как се натоварват банките с налудничави такси. Политиците обвиняват банките за кризата, но това е криза на държавността. В Европа има криза на държавния дълг, защото всички държави харчиха твърде много в миналото”, заяви той. Според Бюл това принуждава инвеститорите да станат по-непрозрачни, в резултат на което около 75% от търговията в Европа е извънборсова.

Според Мирослав Маринов, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на ПОК Доверие, повишаването на финансовата култура сред всички потребители е правилното решение на проблемите на финансовите пазари, a не въвеждането на нови регулации. „Увеличаването на шрифта на текст, който потребителите така и не разбират, не променя по никакъв начин естеството на нещата”, посочи той. По думите му нарастването на регулациите прави пазарите все по-сложни и неразбираеми за всички участници, включително и за институционалните инвеститори. Позициите на Бюл и Маринов бяха подкрепени от Иван Такев, изпълнителен директор на Българската фондова борса, според когото управляващите бързат да въведат регулации и директиви преди още да са разбрани напълно механизмите за манипулация на индексите. „Според мен, подходът трябва да бъде друг – да се опитаме ресурсите, които заделяме за нови и нови регулации, да бъдат влагани в промяна на манталитета на хората, които работят в тази сфера, така че да не мислят как да манипулират форекс и либор”, допълни той.

По въпроса за развитието на БФБ в близък и средносрочен план, Такев застана твърдо зад хоризонталната интеграция с по-голяма структура, която ще доведе до натрупване на критична маса на българския пазар. По думите му другите форми на растеж – чрез органично развитие и придобиване – не са достатъчно реалистични и крият въпросителни.  През 2014 г. форумът „Шумът на парите“ се осъществява със съдействието на Мтел, Сосиете Женерал Експресбанк, ДЗИ – KBC Group, Лукс Имоти, ПОК Доверие, Провидент Файненшъл България, Консултантска къща Амрита, ActivTrades и LG. „Шумът на парите“ е единствената специализирана финансова конференция в България. Първото издание на проявата е през 2010 г. През годините в събитието участват ключови български и чуждестранни финансови експерти и икономисти. „Шумът на парите“ привлича интереса на водещите финансисти у нас, които ежегодно присъстват на проявата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *