Brain Computer Interface е нова група технологии, които позволяват да управляваме компютри и друга техника с мозъка си. През последните години няколко такива системи бяха представени от различни щатски, европейски и японски компании. Вчера обаче за първи път подобна система беше представена в България – в рамките на събитието TEDxSofia.

 

Системата работи като на главата на потребителя се поставят електроди, които засичат мозъчните сигнали и ги предават на компютър. Той от своя страна ги интерпретира, в зависимост от предварително зададени модели. В крайна сметка това, което вижда потребителят, е един подвижен виртуален куб на екрана, който той може да мести само със своята мисъл.

 

Десетки посетители на TEDxSofia успяха да изпробват сами системата, убеждавайки се в нейните възможности. Според създателите на технологията, в бъдеще тя ще спомогне не само да преместваме виртуални предмети и аватари, а също и да управляваме редица физически обекти – от щорите в дома ни, до инвалидни колички (посредством съответните контролери).

 

Въпреки че беше своеобразен „гвоздей“ на програмата, Brain Computer Interface системата далеч не беше единственото интересно нещо на форума. Редица иновативни идеи в сферата на енергетиката, екологията, устойчивият начин на живот, предприемачеството и личностното развитие бяха представени от своите автори.

 

Михаил Стефанов от Националната мрежа за децата постави пред публиката доста сериозния проблем за чистотата на училищните тоалетни, които според 70% от учениците са основен проблем в техните училища. проф. Венко Бешков от своя страна запозна гостите с възможностите за извличане на енергия от сероводорода в Черно море, както и от твърдите отпадъци около нас. Оказва се, че България е на едно от последните места в Европа по оползотворяване на отпадъците.

 

Основателят на най-голямата в света компания за изкуствени катерачни стени Walltopia – Ивайло Пенчев – представи своето виждане за типовете хора, определяйки най-общо три групи: тази на „безполезните“, които се страхуват да изпълнят своите мечти и затова се стремят по-скоро да създават проблеми; групата на последователите, които се включват в чужди инициативи и работят усърдно за осъществяването им и тази на предприемачите, които той определи като не особено приятна и доста властна група, която обаче движи света.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *