Социалният интернет не е достигнал своя връх. Facebook може да е набрал 900 млн. потребители за 5 години, но в света хората, които ползват интернет, са 2 млрд. Пазари като Индия, Русия, Индонезия, крият голям потенциал. Това заяви пред участниците в Клуб Investor.bg Марвин Лиао – експерт с дългогодишен опит в Yahoo! и познания в медийния и технологичния бранш, управлявал големи мултифункционални екипи в редица държави.
Присъстващите на дискусията имаха възможност да чуят мнението на специалиста за последните тенденции в онлайн рекламата, таблетите, мобилните приложения, видео рекламата и прогнозите за развитие на този сектор, както и да получат отговор на своите въпроси. Според Марвин Лиао, социалният интернет ще продължи да се развива и печели потребители. Освен общуване и поддържане на връзка с близки и приятели, той позволява дейности, които се извършват офлайн, да се пренесат в онлайн пространството, и то по-бързо, по-добре и по-евтино.
Лиао очерта три основни етапа в развитието на интернет. Докато в периода 1995-2001 г. основният двигател е бил достъпът, форматът – банери, а целта – осведоменост, между 2001 г. и 2008 г. основните характеристики на глобалната мрежа стават информацията и търсенето, а целта – резултатност. От 2009 г. обаче интернет се намира в нова фаза, в която акцентът е поставен върху социалното, налагат се видеото и приложенията, а фокусът е насочен към емоциите.
Една от основните предпоставки за развитието на онлайн пазара е наличието на добра интернет инфраструктура, и в това отношение България превъзхожда значително много други страни, смята Марвин Лиао. Експертът, който разказа, че е пътувал в 47 държави, е категоричен, че у нас има много добър интернет и развит широколентов достъп.
Един от съветите, които Лиао отправи към онлайн специалистите у нас, е да се учат от грешките, които са допуснали развитите пазари. По отношение на сливанията и придобиванията например много компании правят ужасни грешки, а трябва да се продължава с инвестициите и развиване на съдържанието на сайтове, които придобиват, коментира гостът.
Марвин Лиао отговори и на въпроси, свързани с развитието на онлайн пазара на Балканите. В Гърция, дори и в сегашната обстановка, този пазар продължава да расте и да заема все по-голям дял на фона на рецесията и спад на целия рекламен пазар, посочи той. „Наистина, ръстът не е от порядъка на 30-40% както преди години, но е факт, че тенденцията се запазва. Не виждам причина да не продължи. А ако това става в Гърция, може да стане и в България”, коментира Лиао. Той акцентира и върху важността на адаптивността, като цитира думите на Дарвин, че оцеляват не най-силните видове, не най-умните, а най-адаптивните, призовавайки специалистите от онлайн бранша да бъдат по-адаптивни и склонни към промяна.
Над 1,2 млрд. са потребителите на мобилен интернет в световен мащаб, което представлява 45% ръст за последните 4 години, посочи пред участниците в дискусията Рая Юнакова от „Майкрософт България”. 45% от хората в света имат покритие на 3G мрежа, а 10% от активността в интернет през 2011 г. идва от мобилни устройства, което означава 50% ръст спрямо 2010 г. Изследванията на специалистите сочат, че 25% от приложенията в смартфоните се стартират само веднъж, а само 1% от изтеглените приложения се използват редовно, без значение от коя област на живота на потребителите са те. Това означава, че или не са достатъчно добри и не могат да привлекат вниманието им, или са прекалено много и се губят в морето от мобилни приложения, коментира Юнакова.