В търсене на ефективни решения на предизвикателствата в икономиката се впусна българския икономически елит във втория ден на най-голямото икономическо събитие у нас – финансовия форум „Шумът на парите“. Шестото издание на конференцията, традиционно организирана от Profit.bg, събра на едно място 36 експерти от ключови сектори на икономиката и над 1000 посетители в 2 дни.
София – финансов център на Балканите
Офшорингът като цяло, било то за компоненти на автомобилните концерни или офшорингът в ИТ-сектора, е сред най-перспективните сектори на икономиката. Това каза Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции. Агенцията има амбициозното намерение да направи София финансов център на Балканите.
„Самият факт, че можем да изнасяме центрове за споделени услуги тук, означава, че имаме добри кадри в право, финанси, данъци, одит, езици. Това е предпоставка ние да търсим изнасяне на капитали към България. Капитали, които да бъдат на борсата и това може да бъде постигнато като репликираме някои от възможностите“, смята още той. „Имаме талантливи хора и добри услуги“, изтъкна Янев.
Според Георги Ганев, програмен директор по икономически въпроси в Център за либерални стратегии, бизнес не може да се прави в условията на феодализъм. Той е категоричен, че първата основна реформа в България, без която нищо друго не може да потръгне, е реформата на съдебната система.
За развитие на икономическия просперитет, Ганев посочи още няколко проблемни области. Според него е необходима още реформа на трудовия пазар, където има сериозни пречки за намиране на работа. Те са от всякакво естество, включително системата на финансиране на пенсионното осигуряване и стимулите за хората да се осигуряват. Според него, бизнесът опира до осигурителните прагове и минималната заплата, несъобразяването с контекста в различните сегменти, включително географски на този пазар, които са много разнородни. „София е едно, Разград е друго. Не може да се прилага една и съща рамка, която в София не пречи, но в Разград е огромна пречка“, заяви Ганев.
Другата ключово важна система е енергетиката. Ключов въпрос е достъпът на хората до енергията и най-вече на производителите, на предприемачите до евтина енергия. В момента този държавен монопол, който представлява НЕК, задушава всякакъв стимул да се работи по това ползващите за производство енергия да я имат налична на възможно най-ниската цена, смята Георги Ганев.
Георги Ангелов, главен икономист в „Отворено общество“, смята, че реформите не се случват, просто защото сме казали, че трябва да се направи нещо и посочи за пример енергетиката.
„Ние дълги години в ЕС бяхме против либерализацията, пазихме си държавния монопол. Трябваше да се срути тази система, да фалира НЕК, за да се направи сериозна реформа. Това започва да се случва, след като през изминалата година загуби близо 600 милиона лева“, посочи Ангелов.
Гъвкавост на имотния пазар
„През последните години, в бума и в кризата, всички забелязахте, че някак имотният пазар, колкото и да е бавен, всъщност не е никак бавен. Той е склонен бързо да реагира на всякакви икономически тенденции“, сподели Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
Тя говори за ръст на цените, за който собствената статистика на агенцията показва между 3-5 % в София. По думите й, всички тенденции, очертани миналата година, са подкрепени от цифри и статистики, а също така и от цялостното усещане на хората за пазара. Стойкова отбеляза също, че през последните месеци е повишен интересът от страна на чуждестранни бизнес компании, които искат да преместят офисите си в България.
Все повече българи отправят запитвания за покупка на луксозни имоти в Гърция с бюджети, надхвърлящи 1 млн. лв., каквито не бяхме виждали в последните години, каза Никола Стоянов, управляващ партньор на Лукс Имоти, Компанията предлага имоти за продажба и наем в Гърция от 2007 година и в този период много българи са закупили имоти в южната ни съседка, като интересът не е спадал в нито една от годините на кризата, нито като запитвания, нито като огледи, нито като сключени сделки, подчерта Стоянов. От началото на тази година от Лукс Имоти дори отчитат доста голям ръст в търсенето на имоти в южната ни съседка.
От своя страна, Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital, очаква в следващите 3 години безпрецедентни по мащаб проекти в сектора на недвижимото имущество или инвестиции от над 100 милиона лева, реализирани от азиатски инвеститори. Скарлатов смята, че секторът на недвижимите имоти ще си върне голямата част от питата на преките чуждестранни инвестиции.
Технологии и иновации
Бъдещето пред телекомите е в предлагането на пакетни услуги, смята Александър Грънчаров, член на УС и главен маркетинг директор на VIVACOM. Той сподели, че българският телеком отдавна е осъзнал нуждата от предлагане на разнообразни телеком услуги в комбинация – мобилни, фиксирани, интернет и телевизия. Компанията вече се е превърнала в т. нар. One Stop Shop за голяма част от потребителите, които получават всички услуги от един доставчик, и ще продължава да се развива в тази посока.
Според експерта образованието на децата по математика и точни науки, дори от най-ранна възраст, е от изключително голямо значение за прогреса на целия бранш. Това е първата крачка към формирането на успешно общност от стартиращи предприемачи в сферата на IT и телекомуникациите. VIVACOM има дългогодишна практика да подкрепя и финансира старт-ъп конференции и събития, както и млади предприемачи с добри идеи и потенциал за развитие.
Другият водещ момент за модерното развитие на цялото общество, в крак със световните тенденции, е хората да имат достъп до интернет навсякъде и по всяко време, за което се грижат и телекомите, инвестирайки в иновативни мрежи и технологии.
В глобален план темите са две в технологичния свят – тенденция на консолидация на телеком пазара и тенденция на телекомите да обръщат все повече внимание на стари и нови технологии, които им помагат да поддържат оборотите, коментира в същия панел Виктор Караджов, директор инвестиционно банкиране в Райфайзен Интернешънъл. Той даде примери с Германия и Англия, където много от операторите се сливат и преминават в режим на 4 или 5 оператора към три. Неговата прогноза, е че тази тенденция се очаква да дойде и в Източна Европа.
Има едно сливане между индустриите и бъдещето ще е в сливането на телекоми с компании, които предлагат съдържание, коментира Петър Иванов, изпълнителен директор на Майкрософт България. Той обясни, че говорим за интернет на нещата и време, в което всички уреди ще са свързани с мрежата. Това ще генерира допълнителен трафик, което още повече ще размие границите. В момента го наричаме облак, но на практика и телекомите оперират в него, поясни Иванов.