Г-н Мавродиев, мислите ли, че е разумно точно сега да се намалява уставния капитал за регистрация на ООД? При това положение, как фирмите ще могат да теглят кредити от банки? Какво ще служи за гаранция?
– Изискването за висок минимален уставен капитал при регистрация на ООД теоретично звучи добре, практиката обаче показва съвсем друго. Огромната част от фирмите внасят за известен период изисквания капитал по набирателната сметка на новоучредяващото се дружество и веднага след регистрацията му тази сума се изтегля, за да се ползва за оперативни цели, а сметката се закрива.
В този смисъл, дори и висок, минималният уставен капитал трудно изпълнява вменената му т.нар. „гаранционна функция“. Често в практиката компании с висок уставен капитал са неизрядни длъжници и удовлетворяването на претенциите на кредитора е също толкова трудно, почти невъзможно, колкото и ако уставният им капитал беше нисък.
В същото време, за много хора, които имат интересни идеи за бизнес и желанието да се развиват, внасянето на минимален капитал от 5000 лв., често е пречка при стартирането на бизнес.
Изискването да покажеш дадена сума пари, за да ти позволят да се захванеш с предприемачество няма никаква икономическа логика. Според изследванията на Световната банка това пречи на бизнеса и страните, в който минимален капитал не се изисква са на по-предно място в класациите за правене на бизнес. Оказва се, че подобно ограничение липсва в цели 75 страни, като сред тях са: Австралия, Бразилия, Канада, Чили, Франция, Индия, Ирландия, Япония, Македония, Нигерия, Перу, САЩ, Сингапур, Великобритания, Черна Гора. Вижда се, че това са държави от всички континенти, при това с много различна икономическа действителност. Липсата на гаранции при започването на собствен бизнес се отразява добре на климата във всяка страна, независимо от степента на икономическото развитие
Миналата година Германия промени закона от 1892 година, който определя правилата за регистриране на ООД. Със закона се облекчава досегашната тежка и тромава процедура – регистрацията вече е по-евтина, по-бърза и с по-малко процедури. Минималният капитал за учредяване на подобен тип дружество е намален от 25 хиляди евро на 1 евро, което позволява на повече хора да започнат собствен бизнес.
Във Великобритания също има правно-организационна форма на компания, която има нисък уставен капитал – това е британското Limited Company. То може да бъде учредено за кратко време само с едно евро. През 2003 г. и Франция намали законово изискуемия минимален капитал за дружества с ограничена отговорност на едно евро.
Редно би било, всеки, който има идеи и желание за реализиране на бизнес идеи, да може да ги реализира без подобни формални пречки. Впоследствие, пазарът сам регулира кои идеи са добри и могат да носят приходи, а от друга страна, ефективно работещата съдебна система би следвало да спомогне за бързото и ефективно реализиране на вземанията и претенциите.
В същото време е важно да се уточни, че регистрирането на фирма с капитал 1 евро не забранява и не пречи регистрирането на фирми с по-висок капитал.
В този смисъл, намаляването на минималния уставен капитал за регистрация на ООД е добра мярка в много отношения – и антикризисна в широк смисъл, и мярка по повишаването на икономическата активност, и мярка, която прави страната ни по-благоприятно и привлекателно място за бизнес.
Какви са приоритетите на ГЕРБ за стимулирането и подпомагането на малките и средни предприятия и какви мерки планирате да предприемете, за да повишите икономическата активност на стопанските субекти, освен намаляването на уставния капитал, което вече е факт?
– Част от обявените от ГЕРБ мерки за възстановяване на икономиката ни са освен намаляването на първоначалния капитал на търговските дружества на 2 лева, и ускорено възстановяване на ДДС, намаляване на осигурителната тежест с 5 процентни пункта – 2% през 2010 г. и по 1% в следващите три години, както и други инициативи. Всичко това се прави с цел стимулиране и повишаване на икономическата активност.
Като стана дума за налози, ще подкрепите ли искането на Синята коалиция данъкът за едноличните търговци да падне от 15 на 10 процента?
– Редно е да се направи анализ на настоящата ситуация при облагането на едноличните търговци.
Доходите от стопанска дейност на едноличните търговци (ЕТ), получени през 2008 г., се облагат със ставка от 15 процента.
В същото време за доходите, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, всички физически лица заплащат 10% данък. Така например ЕТ, чиято дейност е производство на сладкарски изделия, ще заплати 15% върху доходите си от реализацията на продукцията си. В същото време ако собственикът на ЕТ получи хонорар по граждански договор, то този доход ще се обложи с данък от 10 на сто
ЕТ плащат 15 % данък, защото другите фирми плащат 10 % корпоративен данък плюс 5 % данък дивидент, който се плаща от собствениците на дялове и акции в ООД и АД, при получаването на дивидента. Собствениците на ЕТ не плащат данък дивидент и затова там процентът е 15. Така, на практика, и в двата случая крайната ставка е една – 15 %.
Според мен, редно би било да се помисли за намаляването или премахването изцяло на данъка върху дивидентите, това ще бъде силен стимул за изсветляване на икономиката и доходите у нас.