Международната компания за подбор на ключов и ръководен персонал Антал Интернешънъл обяви през седмицата резултатите от традиционното си прочване The Global Snapshot. Изследването има амбициозната задача да проследи как фирмите по света се справят с финансовата криза и до каква степен се лишават от кадри, за да запазят стабилността си. Данните за януари 2010 г. красноречиво показват, че в глобален мащаб съкращаването на служители прогресивно намалява, а част от компаниите дори се ориентират към ново търсене на мениджъри. За съжаление в България ситуацията не е толкова розова, което показва, че пазарът на труда у нас е по-далеч от възстановяването.

ГЛОБАЛНО

Текущото наемане на глобално ниво се покачва от 50% от анкетираните през есента на 53% сега. Повишаване има и в процентът на организациите, имащи намерение да наемат в следващото тримесечие – от 48% до 55% сега. Ръст има и при компаниите, които възнамеряват да уволняват персонал — от 25% през есента на 28% сега. Общо мнение обаче е, че този дял ще се редуцира до 22% през следващото тримесечие.

ИЗТОЧНА ЕВРОПА

Най-високите нива на назначаване в Източна Европа са в Русия (71%), Чехия (57%), Румъния (55%) и Полша (48%). Унгария преживява безспорни икономически проблеми, което без изненади води до най-нисък дял на наемане в района – едва 28% от фирмите, въпреки че това е

подобрение в сравнение с есента (26%).

БЪЛГАРИЯ

След значителното повишаване на нивата на наемане през септември миналата година до 54%, България отново се върна към стойностите си от април месец. В същото време обаче процентът на организациите, които уволня ват мениджъри и професионалис ти, е спаднал само с 3% от 31% до 28 на сто.

От графиката по-горе, в която са наложени всички данни от проучванията на Антал до момента, става ясно, че настоящото положение при наемането на ръководен персонал може да бъде сравнено с април – май 2009 година. Лошата новина е, че именно тогава бяха усетени първите сериозни трусове на финансовата криза в България. Към момента едва 41% от фирмите у нас наемат персонал, като процентът съвпада и с броя на тези, които имат планове да назначават (41%). И при двата показателя се отбелязва спад от около 10% в сравнение с резултатите от есента. Докато през декември – януари миналата година все още бизнесът в България изчакваше точните последици върху родната икономика (ниски нива – около нулата – на уволненията и активни процеси на подбор само за спешните позиции), към момента притесняващ е фактът, че се връщаме към тези стойности, особено ако се осланяме на логичната прогноза за бъдещетото тримесечие на база горните данни.

Нека обърнем внимание на нивата и на останалите два фактори – уволненията към момента и в близкото тримесечие. Резултатите отново носят нотка притеснение. Докато освобождаването на ръководен персонал спрямо предишния период спада едва с 5%, при очакваните съкращения регистрираме ръст от 4 процента. И все пак, отбелязва се леко раздвижване в няколко сектора: фармацевтика, производство, инженерство, ИТ и банки. Благодарение на международния характер и висока популярност на проучването, то позволява да се извлекят данни и за чуждестранните инвестиции в България. Към момента у нас най-много реализирани инвестиции според отговорите в проучването имат Германия, Румъния, Гърция, Чехия и Унгария.
 
Вместо заключение

„Въпреки че няколко страни все още преживяват спадове в търсенето на пазара на труда, глобалната картина има нотка подобрение за пореден път“, каза Главният Изпълнителен Директор на Антал, Тони Гудуин. „Както споменахме в доклада си през септември, няма как твърдим, че световната икономика е „вън от опасност“, разбира се, все още може да има неприятни изненади, но изглежда организации от всякакъв мащаб, пристъпват в 2010 г. с повече увереност, отколкото изглеждаше възможно в “най-мрачните” дни на януари 2009 година. Като резултат вече виждаме първите ясни признаци, че организациите мислят за включване във „войната за таланти“. Стабилизиралите се компании поставят начало на привличането на най-добрите професионалисти

в бранша си преди общото възстановяване да стане твърде очевидно.“

“Изглежда, че процесът на възстановяване в България, свързан с връщането към по-ускорени темпове на набиране на персонал, ще се отложи за още няколко месеци. С 41% местно ниво, показателят “наемане на персонал” е под средната стойност в световен мащаб—53%. Въпреки, че в Западна Европа се вижда светлина в края на тунела, ние сме все още на самото дъно.”, сподели Жулиета Софранова, Управляващ Директор на Антал за България, “Някои оптимистични знаци забелязваме в отделни сектори като бързооборотни стоки, фармацевтична промишленост, информационните технологии. Знаци на подобряване на икономическите условия в България, когато мениджърите ще имат нужда от подбор на специалисти, които да стимулират бизнеса им и да съживят дружествата им, може да се очаква едва през пролетта и лятото на 2010 година.

Ръководителите, които са фокусирани върху бъдещите подобрени условия, наемат ключови служители, за да получат най-добрите таланти, специалисти подготвени за времето, когато кризата ще свърши, и същевременно лоялни към работодателя си, който им е предложил добри условия на стабилност по време на криза.

За проучването

„Global Snapshot” e проучване, провеждано от консултантите на Антал Интернешънъл по целия свят на всяко тримесечие. Резултатите от изследването се основават на отговорите на представители на бизнеса. Задаваните въпроси са статични всяко тримесечие, за да се идентифицират твърди показатели. Анкетираните отбелязват каква е настоящата ситуация в компаниите им— наемат/ освобождават, както и предстоящите им планове за следващо тримесечие. Всички участници получават безплатно копие от доклада на регионално и глобално ниво.

Това е петото издание на проучването. В него взеха участие над 6000 компании от 30 страни. Изследването бе проведено в края на 2009 и началото на 2010. Компаниите са от всички сектори, за да могат резултатите да

отразят глобалната картина на пазара на труда по света.

БЪЛГАРИЯ

Участниците от България в петото издание на проучването са около 140. За разлика от последните няколко доклада, сега се наблюдава участниците да са от всички сектори без преобладаващи мнозинства от сектор. Това ни прави уверени, че резултатите отразяват в найпълен аспект ситуацията на пазара на труда у нас.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *