Александър Александров
Във време, когато повечето компании изпитват трудности и дори гиганти като Ричард Брансън са принудени да продават част от активите си (неотдавна милиардерът се раздели с миноритарен дял от своето ново начинание Virgin Galactic, както и с американския си мобилен оператор Virgin Mobile USA), всички погледи са насочени към една група организации, чиито действия притежават мощта да определят дали една страна ще бъде икономически тигър, или ще остане на опашката. Тези организации са фондовете за рисково инвестиране (Venture Capital).
В кои страни ще потекат парите на тези бизнесмени? В какви сектори на икономиката ще предпочетат да ги вложат те? Ще намалеят ли средствата на venture – фондовете в следствие на икономическата криза, или напротив – ще се увеличат, поради
по-малкия избор на хората с пари,
които вече не могат да инвестират със същата норма на печалба в недвижими имоти или в пазарите на ценни книжа.
Изключително важно е да можем да си отговорим на тези въпроси, защото от тях зависи как ще се позиционира страната ни в глобализиращата се икономика, дали ще е привлекателна за чуждестранните инвеститори, или те по-скоро ще я избягват. Още повече, че venture – капиталът е сред онези сегменти, които отдавна са прекрачили националните граници и се развиват на гобална база. А това означава, че за парите на рисковите инвеститори ние се конкурираме с всяка държава по света и дори тукашните начинания да представляват интерес за тях, няма гаранция, че те няма да предпочетат също толкова интересни компании примерно в Индонезия, Бразилия или Китай.
Всички – от малките предприемачи, до политиците – трябва да осъзнаем, че страната ни е част от една глобална икономика и от нашите собствени усилия зависи как ще бъде позиционирана тя на
картата на фондовете за рискови инвестиции.
Още повече, че моментът е изключително подходящ за държави, които до сега не са били на пътя на парите, да привлекат вниманието към себе си. Намираме се в период на големи промени и преразпределение на икономическите ресурси. Бизнес модели, които бяха устойчиви в продължение на десетилетия, днес се сриват и се налага нуждата от нови. Традиционно привлекателни за бизнес страни, като САЩ, днес са сред най-малко предпочитаните за инвестиции и няма да е преувеличено ако кажем, че оста на планетарната икономика вече е започнала да се премества и редица проучвания сочат, че хората с пари днес гледат все по-малко към западните страни и все повече – към Китай, Индия и Азиатско – тихоокеанския регион. Всичко това означава, че страната ни има много повече шансове да се намеси в битката за рискови инвестиции, защото
във време на промени е много по-лесно един нов играч да се наложи в отбора на големите.
Има и още една причина да следим поведението на venture – инвеститорите. Секторите и държавите, в които днес те имат интерес да влагат парите си, най-вероятно утре ще просперират много повече, отколкото всички останали. Първо – защото тези организации и физически лица влагат значителен ресурс в прогнозиране и основават действията си на скъпи пазарни анализи. И второ – защото техните пари сами по себе си са важен фактор за развитието на сегментите и държавите, в които се вливат.
Проучването Global Venture Capital Survey на Deloitte Touche Tohmatsu (DTT) за 2009 г. си поставя за цел да отговори на много от въпросите относно настроенията сред рисковите инвеститори. То е осъществено сред 725 управляващи партньори в компании за рисково финансиране, всяка от които управлява между 100 млн. щ. долара и над 1 млрд. щ. долара. 44% от запитаните са от САЩ, 21% – от Европа (с изключение на Великобритания), 16% – от Азиатско – тихоокеанския регион, 10% – от Латинска Америка, 7% от Обединеното кралство и 2% от Израел.
Коя част на планетата ще привлече парите на тези хора?
Според изследването, една от устойчивите тенденции, които не са се променили през последните години, е интересът на рисковите инвеститори към Китай и Индия. Очакванията са Китай да излезе първи от глобалната криза, а за 2009 г. страната вероятно ще отчете най-високия ръст на БВП в света. Но най-важното за инвеститорите е огромното население на тези две държави, от което все по-голяма част може да бъде определено като средна класа – хора, които имат пари за харчене и представляват пазар – мечта за всякакви нови продукти и услуги. Освен това Китай и Индия са развиващи се пазари, което означава, че всеки, който вложи парите си в тях, ще се възползва от възходящото движение на цялата икономика. Половината от всички запитани очакват рисковите инвестиции в Азия (с изключение на Индия) да се увеличат през следващите три години, докато 43% смятат, че предстои ръст на вложенията в Индия. За сравнение едва 17% от участниците в проучването прогнозират същото за Северна Америка.
Кои са петте предпочитани дестинации
за инвестиции, по отношение на най-високата прогнозирана норма на печалба през следващите пет години? За запитаните инвеститори от САЩ това са Китай, САЩ, Индия, Бразилия и Русия, а за тези от Великобритания – Китай, Индия, САЩ и ОАЕ. Инвеститорите от Южна и Централна Америка подреждат този списък така: Бразилия, Китай, Канада, Индия и САЩ, а тези от Израел предпочитат на първо място САЩ, на второ – в Китай, следван от Бразилия, Израел и Индия. Европейските venture – капиталисти (с изключение на тези от Обединеното кралство) избират като най-подходящи дестинации за своите пари Китай, Индия, САЩ, Бразилия и Франция, а тези от Азиатско – тихоокеанския регион: Китай, Индия, Япония, САЩ и Афганистан.
Централна и Източна Европа за сега не фигурират в плановете на повечето от запитаните, но според някои анализатори тази тенденция може и да се промени, стига правителствата в региона да направят стъпки към намаляване на бюрокрацията и административните пречки пред бързото стартиране на бизнес, както и да се запази макроикономическата стабилност.
Другата новина е, че
все по-малко рискови инвеститори
влагат своите пари в компании, намиращи се в начален етап от своето развитие – нещо, което можеше да се забележи много по-често в предишните години. Значително повече са тези, които се фокусират върху вложения в компании на по-късен етап от своето развитие и търсят фирми, които са направили първите си крачки сами и вече генерират приходи. Друго важно условие, което трябва да изпълнят компаниите, търсещи външен инвеститор, е да могат ясно да разграничат потребителската нужда от техния продукт или услуга.
Любпитно е, че въпреки глобалната икономическа криза, venture – капиталистите са много оптимистично настроени относно бъдещата възвръщаемост на своите вложения, както и относно техния размер. Повечето от запитаните вярват, че следващата им инвестиция ще бъде дори по-голяма от последната, която са направили или най-малкото ще е от същия порядък. 24% от участниците в проучването, които управляват над 1 млрд. щ. долара очакват следващото им вложение да е по-голямо, докато почти половината смятат, че то ще е сравнимо с предишната им инвестиция. Подобни са и прогнозите на ръководителите на фондове с между 500 млн. щ. долара и 1 млрд. щ. долара. Колкото по-малки са организациите за рискови инвестиции, пък толкова по-оптимистично са настроени те относно големината на бъдещите си вложения.