Ученически международен отбор с участието на българина Стоян Илиев от 134-СОУ „Димчо Дебелянов”, София, спечели европейското състезание за иновации „Social Innovation Camp 2010”, проведено в белгийската столица Брюксел на 25-26 май. Неговият отбор разработи проект за иновативна система за отглеждане на земеделски култури в градски условия, с който завоюва първото място на състезанието. Приз взе и друг отбор с българско участие – тимът на Ивайло Кирилов от Професионална техническа гимназия „Н.Вапцаров”, Самоков, който спечели трето място с концепция за предприятие за рециклиране на отпадъци.
Европейското състезание за иновации се организира за втори път от Джуниър Ачийвмънт-Янг Ентърпрайз Европа, с подкрепата на Европейската комисия и компания Хюлет-Пакард. Общо 61 ученика от 14 страни, разделени в 12 отбора, разработваха идеи за предприятие, което предлага решение на реален социален проблем. Те разполагаха само с 24 часа за сработване помежду си и развиване на своите идеи в подробни бизнес планове. Сред участниците бяха общо петима българи, победители в националното състезание на Джуниър Ачийвмънт България „Отговорен бизнес и иновации”, проведено през април у нас. Освен двамата призьори, това бяха учениците Маргарита Стойчева, Силвия Иванова и Венцислав Стоев, от различни гимназии в София и Пловдив.
Отборът-победител, в който участва Стоян Илиев заедно с ученици от Испания, Норвегия, Белгия и Румъния, предложи разработването на автоматизирана система за отглеждане на земеделски култури – „ATARO”. Изобретението представлява кутия, съдържаща почва, семена, хранителни вещества и сложна система от електронни сензори, които контролират растежа на културите и намаляват нуждата от човешка намеса. Уредът дава възможност на индивидуалния потребител да отглежда собствени зеленчуци и други култури в жилището си. Целта на изобретението е да редуцира драстично транспортните разходи за доставяне на хранителни продукти в градовете, да допринесе за произвеждане на здравословна храна в градска среда и разрешаване на проблема с недостига на обработваема земя.
Отборът на Ивайло Кирилов от Професионална техническа гимназия „Н. Вапцаров”, Самоков бе отличен с трето място за предложението за предприятие за рециклиране на отпадъци – Healthy Planet. Целта на предприятието е да се пребори с нарастващото количество отпадъци на планетата, като предложи по-големи стимули за рециклиране. Отборът впечатли журито с детайлно разработена идея за интерактивен уебсайт, създаващ възможност за спечелване на награди, спрямо количеството отпадъци, предадени за рециклиране.
Целта на европейското предизвикателство по креативност и иновации е да насърчи младите хора да развият умения, които ще им помогнат да станат успешни служители или предприемачи в бъдеще. „Радваме се, че Европейската комисия поставя иновациите и изобретателността на предно място и даде възможност на толкова много ученици да се включат в Иновационните лагери тази година”, каза Каролин Дженър, Изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт-Янг Ентърпрайз Европа. „Ние вярваме, че иновациите и изобретателността се насърчават, когато даваме възможност на младите хора да се запознаят с различни култури, модели на подражание и света извън класната стая; когато насърчаваме учениците да работят върху реални казуси и им преподаваме по метода „учене чрез правене.”