Дара Христова
(материалът е от брой 31 – 06.12.2010 година)
Депутатите решиха – няма да има необлагаем минимум за имотите с данъчна оценка до 1680 лв., както беше до сега. С промените в Закона за местните данъци и такси, които бяха одобрени на второ четене в сряда, 1 декември 2010 година, вече всички собствениците на имоти ще плащат налози.
Предложението беше направено от правителството, като беше подкрепено от депутатите от ГЕРБ и „Атака“, въпреки критиките на опозицията и експерти, че този данък може да се окаже трудно събираем и в крайна сметка разходите за администрирането му да са по-високи от приходите. Според мнозинството обаче за тази стъпка настояват именно общините. По думите на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев във Видинско например има много нормални и обитавани къщи с ниска данъчна оценка, а отпадането на необлагаемия минимум ще да увеличи приходите на общините.
Ще бъде въведен и новият туристически данък,
който да отмени сега действащата такса. В момента размерът на въпросната такса се определя от общинските съвети. Тя се заплаща върху приходите от нощувките. Проблемът в случая е, че голяма част от хотелиерите масово „спестяват“ плащането й и не декларират коректно броя на заетите легла през сезона.
Замисълът на новия данък е с него да се облага броят на леглата в местата за подслон и настаняване. Той ще засегне хотелиерите и хората, които дават под наем квартири, бунгала, стаи и т.н. Размерът на данъка ще зависи от категорията на обекта и предприемачите от бранша ще го плащат независимо дали са успели да запълнят легловата си база, или не. Идеята за налога е на Националното сдружение на общините. Представителите на туристическия бизнес обаче смятат, че този нов данък ще ги убие.
Според законопроекта внесеният налог за година не може да бъде по-малко
от приходите, получени при 30% заетост на съответния обект. Данъкът ще се внася на вноски до 15-о число на месеца, следващ месеца, през който са реализирани нощувките. Хотелиерите, които през годината са внесли по-малко от налога, който ще се дължи при 30 на сто заетост на съответния обект, ще довнасят разликата до 1 март на следващата година.
От приетите промени стана ясно още, че от 2011-а ще има увеличаване на горната граница на данъка върху недвижимите имоти от 2.5 на 4.5 промила. Местните власти ще могат да начисляват и данъчни задължения на собствениците на имоти, без да им правят ревизия, ако имат съмнения за неверни декларации или отказ на длъжниците да докажат верността на декларираното. Ще могат
да се приемат и анонимни сигнали
за разминавания в декларираното имущество, което е резултат от незаконно строителство. При несъответствие между декларацията на физическото лице или фирмата и информацията, която имат общините, подателят й ще бъде поканен да изясни разминаването. Ако се окаже, че документацията е сгрешена, собственикът ще попълва нова и ще трябва да си плати данъците. Ако откаже да коригира данните, пак ще трябва да плати.
Лицата, които биват облагани с патентен данък, но извършват с личен труд до три патентни дейности през цялата година, ще дължат само данъка с най-висок размер от тези дейности. С това ново предложение се променя досегашното облекчение за заплащане на 50 на сто от размера на данъка при извършване на две патентни дейности от един човек.
Собствениците на имоти в 14 квартала в София догодина може да плащат по-висок данък сгради и такса смет, ако бъде одобрено предложеното от заместник-кмета по финансите Минко Герджиков ново зониране на града. То ще увеличи данъчните оценки в квартали като Бояна, Драгалевци, „Зона Б-5“, „Малинова долина“, „Крива река“ и района около Централна гара. На практика данъците за голяма част от столичани ще се увеличат с 18 до 50% само с промяната на зонирането. Мотивите на общината са, че данъчната оценка на скъпи имоти в кварталите в полите на Витоша са колкото на панелни апартаменти в „Люлин“. Според сметките на Герджиков заради увеличението допълнителните приходи в бюджета ще са около 10 млн. лева.