Ако се чудите, откъде да намерите пари, за да започнете собствен бизнес, или пък се нуждаете от свеж финансов ресурс, за да разширите или доразвиете започнато вече начинание, е доста желателно да прочетете следващите редове. Истински „златен“ шанс за реализиране на идеи предоставя Брюксел на малките и средни предприятия в България чрез оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013 г“. Тя е една от седемте оперативни програми, които се финансират от Структурните фондове на Европейския съюз след присъединяването на България към Общността, съвместно с националния бюджет. А публичните финансови средства по програмата, на които може да се разчита, ще бъдат около 1.162 млрд. евро.
Накратко казано, общата цел на Оперативна програма „Конкурентоспособност“ е развитие на динамична икономика, конкурентоспособна на европейския и световен пазар. За изпълнението на тази цел, ще бъдат стимулирани икономиката на знанието и иновациите, развитието на конкурентоспособни предприятия, увеличаването на инвестициите и експорта, както и създаването на благоприятна бизнес среда.
Дотук с общите фрази и
нека започнем с конкретиката.
След размотаването при предишното правителство и след като почти нищо не бе направено, сегашните управляващи най-накрая успяха да убедят Брюксел, че парите, които ще бъдат отпуснати, ще се използват по предназначение и на 10 февруари Европейската комисия „отпуши“ оперативната програма „Конкурентоспособност“.
Както вече казахме, средствата, които ще са на разположение на българските предприемачи са около 1.162 млрд. евро. Незабавно могат да бъдат отпуснати 424.641 млн. евро като междинни и окончателни плащания по проекти, по които вече има сключени договори. За да стане това обаче, всички по веригата трябва да са готови за усвояването на средствата.
Усилията, разбира се, трябва да са на първо място от страна на държавната администрация. След като на политическо ниво бе постигнат пробив с деблокираното финансиране, сега експертите трябва добре да си свършат работата при разясненията за начина, по който ще се оценяват кандидатстващите проекти. По информация от министерството на икономиката, енергетика и туризма (МИЕТ) първите преписки по оперативната програма, постъпили във ведомството, са били за добри проекти, но са отхвърлени за формални пропуски, без никой изобщо да обясни на предприемачите как да ги отстранят.
Затова и постигнатите досега резултати не са особено впечатляващи – от общия бюджет на програмата, към 31 декември 2009 г. по нея бяха платени само 9.1 млн. лв. От тях
към бизнеса са преведени едва 6.5 млн. лв.
Това са средства по приоритетна ос „Развитие на икономика, базирана на знанието и иновационни дейности“ (над 325.4 хил. лв.) и по приоритетна ос „Повишаване ефективността на предприятията и развитие на благоприятна бизнес среда“ (над 6.2 млн. лв.).
В момента ситуацията е доста променена. Новото ръководство на МИЕТ е променило правилата, така че формалните пропуски да могат да се отстраняват навреме. Направени бяха и персонални промени в ръководствата на управляващия орган и на междинното звено. Ще припомним, че в началото на септември 2009 г. шестима служители на министерството на икономиката енергетиката и туризма ще бъдат уволнени заради злоупотреби с проекти по Оперативна програма „Конкурентоспособност“. Сред тях бе и директорът на Дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ Ивет Жаблянова.
Сега нещата са много по-различни и първото доказателство за това е одобрението на Брюксел. Многото работа обаче тепърва предстои. Предприемачите също трябва да са активни и да подготвят проекти, защото възможността, която се отваря пред тях изобщо не е за изпускане.
Управляващият орган планира през тази година да бъдат отворени 15 процедури
по Оперативна програма „Конкурентоспособност“ с обща стойност на финансирането повече от 460 милиона евро. Още до края на първото тримесечие ще бъде дадено начало на процедура за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги от стартиращи предприятия. По нея фирмите ще могат да кандидатстват за финансиране от 50 хиляди до 1 милион лева. Предвиденият общ финансов ресурс по тази процедура е близо 20 милиона лева. Микро и малките предприятия ще могат да получат безвъзмездно до 70% от стойността на допустимите разходи по проекта, а средните до 60 на сто.
До края на първото тримесечие предстои да бъдат стартирани и процедури за технологична модернизация в малки, средни и големи предприятия. Общият бюджет на първата процедура е близо 100 милиона лева, а на втората около 80 милиона лева.
През тази година по оперативната програма ще бъдат финансирани още развитието на научния капацитет на научни организации за приложни цели, създаването на нови и укрепването на съществуващи технологични центрове и офиси за технологичен трансфер, технологичната модернизация в малки и средни предприятия и в големи фирми и др.
Основен фокус в дейността на оперативна програмата „Конкурентоспособност“ през тази година ще бъдат и
фондовете по инициативата JEREMIE.
(Обединени европейски ресурси за подкрепа на малки и средни предприятия).
През тази година в България трябва да стартира и усвояването на 200 млн. евро по инициативата. В края на 2009 г. бяха ускорени преговорите с Европейския инвестиционен фонд и предстои създаването на холдингов фонд, който чрез специализирани финансови инструменти трябва да подобри достъпа на малки и средни предприятия до капитал за развитие при по-благоприятни условия. Очаква се по JEREMIE да бъдат създадени гаранционни фондове, фондове за рисков капитал и фондове за микрофинансиране.
Българското правителство вече е получило две писма от Европейската комисия, в които се казва, че новата инвестиционна стратегия за предоставяне на по-голям финансов ресурс под формата на рисков капитал и дялово участие за малките и средните предприятия е стъпка в правилна посока.
Възможностите, които се отварят пред предприемачите са изключително сериозни и съвсем не са за пренебрегване. Защото в тези тежки икономически времена свеж финансов ресурс трудно се намира. Затова съветът ни към всички наши читатели е да проучат сериозно възможностите, които предлага „Конкурентоспособност“ и да се възползват от тях.