Не бива да допускаме границата между България и Гърция да бъде блокирана отново и да се пречи на свободното движение на стоки и хора. Това е в интерес и на двете страни, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който се срещна през уикенда с гръцкия вицепремиер Теодорос Пангалос. Двамата обсъдиха актуални въпроси на двустранното икономическо и енергийно сътрудничество в Сандански, където присъстваха на откриването на нова тютюнопреработвателна фабрика на гръцката компания Leaf Тobacco Мihailidis.

Министър Трайков поздрави гръцкия си колега за новата инвестиция и подчерта, че от нея полза има бизнесът и хората и от двете страни на границата. „За мен, като министър на икономиката е важно стимулирането на инвестиционната активност, да има нови работни места, да се плащат повече данъци в България. В същото време насърчавам българските компании да работят навън, защото могат да ползват конкурентните предимства на различни пазари и да стават по-силни, категоричен бе Трайков.

С вицепремиера на Гърция той преряза лентата на новите производствени мощности на Leaf Tobacco в Сандански. Във фабриката са инвестирани 9.5 млн. евро и се откриват около 600 работни места. Новата мощност ще позволи на компанията да увеличи количествата тютюн, изкупувани от българските производители от 15% на 22%. „По този начин виждам решаването на проблемите на българските тютюнопроизводители – да има реален пазар на българските тютюни и конкуриращи се преработващи мощности“, категоричен бe министърът.

Пангалос поздрави България за прекратяването на процедурата на ЕК за свърхдефицит и подчерта нуждата от по-гъвкав подход в рамките на европейския икономически и валутен съюз. Беше направен преглед на съвместните енергийни проекти. Изграждането на междусистемната газова връзка бе посочена като важен приоритет в двустранното сътрудничество, както и възможността за изграждането на регазификационния терминал за втечнен природен газ в северната гръцка част на Егейско море, който с в процес на изготвяне на ОВОС.

Стокообменът между България и Гърция за десетте месеца на миналата година е на стойност 1. 932 млрд. евро, което е увеличение с 9.3% спрямо същия период на 2009 г. Българският износ е на стойност 1.023 млрд. евро (ръст от 11.3%), а вносът  – 909.439 млн. евро (ръст от 7%). България изнася за южната ни съседка ел. енергия, нефтени масла, трикотаж, отпадъци от чугун, рафинирана мед, тютюн, цинк и други. Импортната ни листа е съставена предимно от нефтени масла, захар, трикогаж, отпадъци от мед, палмово масло и други. С общ размер на инвестициите от 3.4 млрд. евро (1996 – 2009 г) Гърция заема трето място сред чуждите инвеститори в България. През първата половина на 2010 г. гръцките инвестиции у нас са на стойност 40.6 млн. евро. Основните вложения са съсредоточени в телекомуникационния сектор, банковата дейност, производството на стъкло и цимент, производството на метали и други.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *