Тъй като американският антипиратски законопроект SOPA, който в момента е в процес на приемане, е от критично значение за свободата на словото и споделянето в интернет и доведе до безпрецедентно обединение на повечето влиятелни интернет компании срещу него, ще публикуваме тук един чудесен текст по темата, със съгласието на неговия автор Крис Георгиев и с препратка към пълната версия на блога му – Chrisgeorgiev.com:

 

 

SOPA – Stop Online Piracy Act – цели предпазване от пиратство и нарушаване на авторските права на територията на САЩ. SOPA буквално ще се превърне в сопата на корпорации и правителства, с която ще се опитват да контролират Интернет и информацията, която се разпространява в него. Делегират се права компании и правителствени служби да спират достъпа до сайтове или до услуги като рекламни мрежи и платформи за онлайн разплащания. С други думи ако някой реши, че на сайта ти има информация с неуредени права или застрашаваща някоя американска институция, има голяма вероятност да ти бъде отказана възможността да ползваш услугите на VISA за онлайн разплащания или да поставиш реклама през google adsense.

 

SOPA всъщност засяга основно живеещите и бразващите в САЩ, но непряко ще засегне всеки един от нас. По своята същност тя е анти пиратски акт, целящ да позволи на медийните компании, издателите на музика и филми да могат да контролират и ограничават достъпа до всеки сайт, в който има поставен дори един линк към пиратско според тях съдържание.

 

Какво прави SOPA толкова страшна?

 

Основната заплаха идва от това, че в акта недвусмислено е обявено, че всеки сайт отговаря с цялата тежест на закона за всяко нещо, което техните потребители публикуват. Компанията разполага само 5 дни да предприеме адекватни мерки за справяне със ситуацията. Представете си какво означава това за сайтове като Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube?

 

А за отделният потребител?  Дори няма да имате право да изпеете фрагмент от песен и да го постнете в YouTube без да сте взели авторски права за това, или да сложите любим цитат от книга във Facebook. Да не говорим за снимково съдържание, за което нещата са доста по-слабо регламентирани и в настоящият момент и би било огромен проблем и заплаха дори за Google. Още по-страшно е, че дори Google и Bing биха били поставени под отговорност ако индексират съдържание с неуредени авторски права и го сервират на потребителите в САЩ.

 

SOPA e огромна заплаха за Wikipedia и за свободното разпространение на мнение и информация. Ако да речем бихме могли да се доверим на американското правителство, че ще съблюдава стриктно да не бъде прекрачена границата в ограничаването достъпа до сайтове, какво да кажем за примера, който се дава на други, не чак толкова демократични режими по света. На практика това би било началото на края на свободното …

 

Виж целия постинг тук.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *