Основните технологии, които изграждат WordPress

Най-използваната платформа за изработка на уеб сайтове се нарича WordPress и най-вероятно сте чували за нея. Това е система за управление на съдържание (CMS – Content Management System), която по последни данни се използва от над 30% от всички уебсайтове в света.

Но кои 4 технологии са в основата на системата?

Под технологии може да се разбира и езици за кодиране. WordPress разчита на два декларативни езика – HTML и CSS и на два езика за програмиране, JavaScript и (по-специално) PHP.

1. HTML – изгражда целия интернет

HTML е една от универсалните части на мрежата: всяка страница, която виждате в интернет със съдържание вътре в нея, е маркирана с някаква версия на HTML. Въпреки, че има сходни признаци и е тема за спорове от много време, HTML не е език за програмиране, а език за „маркиране“. В превод HTML означава Hyper Text Markup Language. Един HTML файл е по същество голям текстов документ, но с маркери (тагове) в него, които обясняват значението на различните части(елементи) в текста.

Ето пример за HTML код:

U:DaskalovProfileDesktophtml.png

Има много различни тагове (елементи) и някои от основните са ; ; ;

; и т.н.
На тези елементи може да им се даде атрибут или клас като например класът „lorem” даден на елемента

”(paragraph)  от примера по-горе.


2. CSS – прави така, че HTML да изглежда красиво

CSS (Cascading Style Sheet) накратко означава стилизиране или начинът, по който почти всички съвременни уеб страници са оформени, т.е. им се дава специфичен външен вид – уеб дизайн.

В помощта на CSS се оформя външния вид на HTML елементи, като или

или HTML атрибути като например класа “lorem” както вече споменахме. И в двата случая синтаксисът е доста унифициран и изглежда така:

U:DaskalovProfileDesktopcss.png

Първото, което трябва да се уточни е кой HTML елемент ще бъде засегнат от въпросния CSS файл – в нашия случай всички елементи с клас „lorem”. А в къдравите скобите са поместени различните свойства и спецификации за външния вид на елементите с клас „lorem”.


3. JavaScript – програмира вашия браузър

JavaScript в общи линии задава поведението на HTML страниците и техните елементи, след като са били отворени в уеб браузъра на посетителя. Например, ако кликнете върху нещо и то изчезне, смени цвета или размера си, това най-вероятно е JavaScript в действие.

T:DaskalovTemporary Internet FilesContent.WordJavaScript.png

Дадена WordPress тема може да работи и без помощта на JavaScript. Но както се вижда на практика, програмния език се среща в повечето уебсайтове в интернет, в темите и дори в ядрото на WordPress. А причината е, че JavaScript разбира добре, че дадената уеб страницата работи, изпълнява своите функции и взаимодействия много по-бързо с посетителите.


4. PHP – двигателят на WordPress

PHP (Hypertext Preprocessor идващо от Personal Home Page) е скриптов език проектиран за уеб програмиране на приложения в сървърна среда, предназначени за динамично уеб съдържание.

Или иначе казано, PHP е нещото, което кара WordPress да работи на вашия уеб сървър. Вашия WordPress сайт използва PHP на сървърно ниво, за да изгради и сглоби вашите страници. Следователно, това е най-важният език отнасящ се дo WordPress и разбирането на платформата.

Първоначално PHP е разработен с цел по-лесно изграждане на HTML страници. По подразбиране той ще изведе резултатите от операциите си в HTML страница, която след това сървърът показва вашия сайт на посетителите Ви.

U:DaskalovProfileDesktopphp2.png

Има няколко важни неща, които трябва да знаете за програмния език PHP и примера отгоре:

1. Всичко, което не е вътре в PHP таговете ( и ?>) е просто HTML. Когато сървърът обработва PHP файла, той просто ще покаже тези неща като нормална HTML страница.

2. Променливите в PHP започват със знак за долар, като например „$variable“. Те се използват за математически пресмятания.
Пример: Първо задаваме променлива „$variable“ да бъде 4, след това добавяме 1 към нея, за да стане 5 и запазваме това като „$math“.

3. В рамките на един PHP блок, можете да използвате командата „echo” за да показвате дадени нещата върху крайната HTML страница.

4. PHP логиката контролира всеки HTML файл в нея. Ето защо HTML-a в рамките на първия PHP условен израз – „if (true)“, ще се показва на страницата (след като „true“ е истина), но HTML-a във втория израз – „if (false)”, няма да се показва (защото „false“ не е вярно).

В общи линии обяснихме технологиите и програмните езици за толкова известната платформа. Ако все още не сте сигурни в избора си ето ви 6 причини да изберете WordPress за вашия уеб сайт

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *