Люба Спасова

Без значение дали сме работодатели или служители, всички имаме един ангажимент пред държавата – редовно да си плащаме осигуровките. Може да е досадно, но е неизбежно. Особено, ако искаме да управляваме бизнеса си „на чисто“ и да нямаме проблеми с осигурителния институт, агенцията по приходите или някой от техните инспектори. Добрата новина тук е, че дължимите вноски през следващите 12 месеца няма да са толкова високи като миналогодишните, но за съжаление има и лоша вест. Глобите също скачат! През 2010 г. общата осигурителна тежест олеква и вместо 31% от месечните доходи, вноските ще „поглъщат“ 29 на сто от тях, напомниха от Националния осигурителен институт. Облекчението се дължи на

по-ниските вноски за фонд „Пенсия“,

които според приетата рамка на държавния бюджет за тази година, от 1 януари се намалява с 2 процента. Дължимата осигуровка вече ще е 16% от месечния доход, като наетите на трудов договор ще плащат от джоба си 7.1 на сто, а работодателите ще поемат останалите 8.9 на сто. Разпределението за родените след 1 януари 1960 г. е 4.6 на сто за служителя и 6.1% за работодателя, но към тях се прибавят и допълнителните 5 процента, дължими във втория стълб на пенсионната система, които също се делят между осигурителя и осигурения в съотношение 2.8% към 2.2 на сто. Фирмите са задължени да внасят повече пари за пенсия на служителите от І и ІІ категория труд (работещи при висок професионален риск) в размер на 11.9 на сто. Отделно от това държавата също ще изпълнява ролята си на осигурител и ще участва с още 12% във вноските на наетите лица и на самоосигуряващите се.

До тук с промените!

Всички останали суми, дължими на държавното обществено осигуряване, запазват размерите си от 2009 г. и ще се делят в съотношение 60:40 между работодателя и работника. Вноската за Фонд „Общо заболяване и майчинство“ остава 3.5%, 2.1 на сто от които ще са за сметка на осигурителя, а 1.4 на сто – на осигурения. Във фонд „Безработица“ ще постъпва 1% от осигурителния доход (съответно 0.6 на сто за сметка на работодателя и 0.4 на сто за работника), а в бюджета на Националната здравна каса ще влизат 8 процента – 3.2% от тях ще поемат служителите, а 4.8 на сто ще се плаща от фирмите. Изцяло за сметка на работодателя, също като през 2009-а, ще бъдат вноските за фонд „Трудова злополука и професионална болест“ – 0.4 на сто, за фонд „Гарантирани вземания на работници и служители“ – 0.1 процента, както и дължимите суми на професионалните пенсионни фондове в размер на 12% за наетите лица от първа категория труд и 7% за тези от втора категория. Простите сметки показват, че за пенсионно и здравно осигуряване през 2010 година

служителят ще плаща 12.1%, а работодателят – 16.9%

от месечния осигурителен доход, като делът на бизнеса скача до 28.9 на сто, когато към него се прибавят дължимите суми за професионалните пенсионни фондове. С две думи, ако сумата върху която се осигурява едно лице, е 500 лв., то ще дава от заплатата си 60.5 лв. за осигуровки. Наелата го фирма пък ще брои допълнително 84.5 лева (без да намесваме в сметката професионалните фондове). Изчисленията са по-различни единствено за самоосигуряващите се, които ще изчисляват вноските си върху минимум 420 лв., а не върху 260 лв., както бе досега. Тоест, най-ниската сума, която ще са длъжни да внесат във фондовете на държавното обществено осигуряване, е 121.8 лева. Правилото се отнася също за земеделските и тютюнопроизводителите, които вместо върху 65 и 130 лв., вече се осигуряват върху 240 лв. и ще дължат съответно по 69.6 лв. месечно. Максимумът, върху който се изчисляват вноските през 2010-а, остава 2000 лв. за всички категории труд.

Мотивите на кабинета.

„Промените бяха направени с една единствена цел – в криза да не се отнемат средства от бизнеса, а да го насърчим с парите, които остават в него, да запази колкото се може повече работни места“, коментира новите правила социалният министър Тотю Младенов.

Ситуацията обаче само привидно е розова, защото спестените средства от осигуровки много лесно могат да се върнат в осигурителната система под формата на солени санкции. Още в края на миналата година кабинетът твърдо реши да дисциплинира фирмите и на 1 януари ги сюрпризира с

двойни глоби за неплащане на осигуровки.

През 2010-а не си и помисляйте да се „ослушвате“ по въпроса, защото всяко нарушение на трудовото законодателство (каквото е неплащането на осигуровки) занапред ще се наказва със суми от 100 до 2000 лв., а не от 50 до 1000 лв., както беше досега. Още по-строги са правилата за здравните вноски, където глобите също скачат наполовина и вече ще са от 2000 до 4000 лева. Едноличните търговци и юридически лица пък ще подлежат на имуществена санкция от 4000 до 8000 лв. Самоосигуряващо се лице, което не се издължава повече от 3 месеца, ще се глобява с 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение – с 1000 до 3000 лв. Повишението на санкцията е 10 пъти повече от миналата година.
Проблемът е, че бизнесът често чака последната минута и обикновено отнася глоби по-скоро от небрежност, отколкото заради сериозни нарушения. Но пък всички знаем, че ако не беше последната минута, нищо нямаше да бъде свършено. Затова, без значение дали ще променят навиците си, от самите фирми зависи дали ще попаднат в черния списък с длъжниците на общественото осигуряване.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *