Днес технологиите за контрол на достъпа отдавна използват различни биометрични данни, включително пръстови отпечатъци, сканиране на ретината и др. Дори тези подходи обаче не са напълно надеждни и не дават 100 процентова сигурност.
Затова няколко научни екипа в света вече разработват концепции за оторизация чрез измерване показателите на мозъка или сърцето на потребителите. Очаква се, за развитието на тези технологии да спомогне и появата на един нов сегмент, наречен brain – computer interface, който обединява технологиите за контролиране на различни устройства направо с мислите.
Нейвин Кота от Mind Research Network в САЩ и Рамасвами Паланиапан от Великобритания вече са създали завършена концепция за контрол на достъпа чрез получаване на изображение направо от мозъка. В момента двамата търсят начин, да правят това, без да бъде осъществяван физически контакт с потребителя.
Друг оригинален вариант е контролът на достъпа да се осъществява чрез измерване разстоянието между ударите на сърцето, което според направените до сега изследвания, е различно за всеки индивид. И двете концепции обаче все още са далеч от своето пазарно приложение.