Вече 2882 бензиностанции имат дистанционна връзка с НАП, съобщи приходната администрация. Очаква се през следващите няколко седмици и по-малките обекти за търговия с течни горива, които не са успели да изпълнят законовото изискване в срок, да свържат фискалните си системи с приходното ведомство.

От 11 януари до момента са извършени 765 проверки на обекти за търговия с течни горива. В резултат на това 428 бензиностанции, които нямат връзка с приходната агенция, са запечатани, отчете Красимир Стефанов. Данните на агенцията обаче сочат, че по-голямата част от тези бензиностанции вече са предприели действия, за да осигурят дистанционната връзка на касовите си апарати с информационната система на НАП.

На 1 януари изтече крайният срок за монтиране на устройствата. Ведомството на Красимир Стефанов даде още десет дни „гратисен период“ и после инспекторите му хукнаха по проверки.

Начинът, по който става връзката със системата на данъчните, е описан в Наредба 18 за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства. Тя беше подготвена от експерти на приходната агенция с цел да се наблюдават пряко търговските обекти. Данъчни инспектори твърдят, че когато държат под око определен обект, отчетеният от него оборот се вдига поне 10 пъти.  

Законовото изискване за връзка на бензиноколонките и резервоарите вече беше прието на първо четене от парламентарната Комисия по бюджет и финанси. Предвижда се след окончателното приемане на промените в законодателството резервоарите, бензиноколонките и касовите апарати на всяка бензиностанция да се свържат в обща електронна система, която ще подава данни в НАП. По този начин ще се изпраща подробна информация за наличното гориво в обекта, за отчетеното като продадено на колонките и за натрупания оборот.

Впрочем, само за два часа във вторник – 11 януари, проверяващите екипи на Националната агенция за приходите затвориха 40 обекта за търговия с течни горива в цялата страна. Причината, както веднага информираха медиите е, че те не са свързали касовите си апарати с информационната система на агенцията. Според НАП 90 от неизрядните бензиностанции и газстанции въобще не са отворили врати, тъй като не са изпълнили законовото изискване да подават електронно данни към нея.

Всъщност бензиностанциите трябваше първи да направят онлайн връзката на касовите си апарати с НАП. Срокът за всички останали търговци, регистрирани по ДДС, е до края на септември. До края на март 2012 всяко фискално устройство в страната трябва да изпраща данни до НАП. Връзката ще става през GPRS, а не чрез кабелен интернет, за да се избегнат рисковете от хакерска намеса. Всяка група търговци ще подават в НАП отчет от касовите си апарати на различни периоди. Например за бензиностанциите това ще става поне 2-3 пъти дневно, докато малките обекти ще се отчитат веднъж седмично, поясниха още от данъчната агенция.

За да бъдат улеснени търговците

данъчните са провели поредица срещи с мобилните оператори и с производителите на касови апарати. Целта е да няма паника и масова смяна на сега действащи устройства. В крайна сметка около 80% от касовите апарати няма да бъдат подменяни. Към тях са прикачени специални устройства, които според служители на НАП струват между 150 и 200 лева. Представители на приходната администрация поясниха още, че обменът на данни чрез GPRS ще струва на търговците около 3-4 лв. месечно, и то при интензивен трафик.

Общо 400 данъчни проверки

започнаха през седмицата в обектите за търговия с течни горива. Целта е да се провери дали всички бензиностанции в страната са изпълнили изискването да свържат фискалната си система с Националната агенция за приходите. Според разпоредбите на закона всеки обект ще подава напълно автоматично информация за натрупания дневен оборот. Освен това органите на НАП ще имат достъп в реално време до всеки от касовите апарати, монтирани по бензиностанциите. Експерти от администрацията уточниха още, че някои бензиностанции подават отчети на всеки 30 минути.

Тези обекти, които не са изпълнили законовото изискване да свържат касовите си апарати с агенцията, ще бъдат затворени, а освен това ще им бъдат налагани и санкции, които могат да достигнат до 10 000 лева. По информация от НАП средно 3000 бензиностанции в България отчитат месечно около 400 млн. лв. оборот от продажбата на течни горива.

След изграждането на връзката между фискалните системи на търговците на горива и НАП ще е възможно по компютърен път да се следят всички отклонения от среднодневните обороти за съответния обект и при отчитане на отклонения данъчни инспектори ще посещават обекта за физическа проверка.

„Днес е много лош ден за тези, които 20 години са печелили от контрабандата на горива“, обяви премиерът Бойко Борисов по време на брифинг във вторник, 11 януари. По думите му през последните  20 години никой от управляващите не се е интересувал колко и какво гориво е влизало в страната.

„С връзка между НАП и Агенция „Митници“ ще се следи движението на горивата от излизането им от данъчния склад до зареждането в резервоара на крайния клиент – увери премиерът. – Най-накрая ще се прекратят схемите, при които през нощта камиони зареждаха бензиностанции с контрабандно гориво. Цели правителства са се издържали от този бизнес. Едва ли има нужда да напомням за бензиностанциите по безмитните зони“, каза още министър-председателят. Само че дано този път сметките се окажат верни, защото преди година Симеон Дянков смело прогнозираше, че от сливането на информационните системи на данъчните и митничарите в държавната кесия ще влезнат минимум 800 млн. лв. допълнително. Подобни впечатляващи резултати обаче така и не са оповестени до момента…

Очаква се скоро от резервоарите на бензиностанциите към НАП автоматично да бъде подавана и информация за количеството гориво в тях, заяви финансовият министър Симеон Дянков.

Към момента, по данни на НАП, от общо 3180 обекта 2202 са свързани по електронен път с агенцията. Бензиностанциите, които са си закупили устройства, но още не са се свързали с данъчните, ще получат отсрочка до края на месеца и няма да бъдат затворени, заяви Красимир Стефанов.

До средата на годината касовите апарати на всички търговци 

трябва да имат онлайн връзка с информационната система на Националната агенция за приходите.

В момента само големите търговски вериги имат онлайн връзка с данъчната администрация. В малките обекти тя все още липсва, а именно там според данъчните се извършват повечето продажби на контрабандни стоки. Целта на свързването на касовите апарати с НАП е да бъде подпомогнато прякото наблюдение върху търговските обекти.

Според шефа на дирекция „Контрол“ в НАП Васил Панов с въвеждането на новата система всички компании ще се поставят при равни условия. Той поясни още, че при проверки на счетоводни къщи, инспекторите на НАП са откривали регистрирани касови апарати, които обаче вместо да седят в търговските обекти, са в шкафовете на счетоводителите, което позволява да бъдат формирани нереални обороти. „Свързването с GPRS на обектите с НАП ще ни помогне и да установим точното местоположение на касовите апарати. Анализът на риска ще се подобри, защото ще можем да сравняваме оборотите между търговските обекти с аналогични характеристики и в крайна сметка ще знаем къде да изпращаме инспектори“, каза още Панов.

Собственик на бензиностанция в Ботевград заплаши по време на проверката на НАП, че ще взриви обекта, ако бъде запечатан от приходните инспектори. Със запалка в едната ръка и пистолета за гориво на една от колонките в другата разгневеният търговец обявил, че ако данъчните му съставят акт и запечатат бензиностанцията, ще взриви горивото заедно с всички присъстващи на мястото.  

Служителите на НАП констатирали, че обектът няма изградена фискална връзка със сървърите на приходната агенция. Обясненията на собственика за този пропуск хвърляли вината за неизпълнението върху сервизна фирма, която получила възнаграждение за работата, но се оказало, че е инсталирала система, която не е изпитана от Българския институт по метрология.

След намесата на полицията актът за нарушение е бил връчен на собственика, а бензиностанцията запечатана до изпълнението на изискваната от закона дистанционна връзка.

Докато данъчните тършуваха из софийските бензиностанции, двама маскирани с автомати са обрали пункт за продажба на гориво на входа на град Бухово, съобщиха от пресцентъра на МВР. Столични криминалисти работят по установяване на извършителите на въоръжения грабеж. По думите на служител от бензиностанцията в помещението нахлули двама маскирани, заплашили с автомати него и колежката му, накарали ги да легнат на земята и отмъкнали от касата 1050 лева. Непознатите опитали да разбият с крик и друга метална каса, но бързо се отказали и избягали с лек автомобил. Извършен е оглед на място от екипи на СДВР и столичното Пето РУП, предприети са действия за издирване на извършителите и автомобила, съобщиха още от вътрешното министерство.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *