Германци измислиха начин как да превръщат старото мляко в текстил. Това става възможно след като немския стартъп Qmilk разработи биополимер, състоящ се от млечния протеин казеин. Производството е изключително икономично, тъй като за направата на 1 кг. биополимер са необходими около 5 минути и максимум 2 литра вода.
Иновативната компания е основана от Анке Домаск, която се опитвала да открие неалергизиращи материи за своя баща, страдащ от рак. Създадената от нея материя е като коприна на усещане и има естествени антибактериални и слънцезащитни свойства. Според Домаск процесът е като голяма машина за спагети : „Слагаш протеиновата пудра – изглежда като брашно – във вода и правиш тесто“. Получената смес се прекарва през накрайник с мънички дупчици, от които вместо спагети излизат текстилни нишки. „Може да се използва всякакъв вид мляко, но засега най-удачно се оказва кравето, което току-що се е вкиснало“, допълва тя.
Според проучванията в Германия, само нейните жители изхвърлят годишно над 2 милиона тона мляко – достатъчно да се направят тениски за всеки един американец. В същото време компании като Qmilk могат да запълнят празнината между разхищението на храна и необходимостта от устойчиви бизнес практики.