Българският отбор стана победител на на регионално ниво в Intel Challenge Europe 2010. Състезанието за Централна и Източна Европа, Турция и Израел завърши в Будапеща на 5 октомври. Петнадесет отбора представиха своите технологични бизнес планове в различни категории.
Intel Challenge Europe се проведе за първи път през 2006 г. и е част от глобалния конкурс за бизнес планове Intel-Berkeley Technology Entrepreneurship Challenge (IBTEC). Полуфиналите за 2010 година бяха в Будапеща, Унгария, с участието на отбори от Централна и Източна Европа, Турция и Израел.

Българският отбор победи с приложението OpenBuildings – енциклопедия на сградите по света, която може да се редактира. OpenBuildings създава директория със сгради, която може интелигентно да филтрира информацията, и позволява на посетителите лесно и бързо да намират архитектурата, която ги интересува OpenBuildings се стреми да се превърне в онлайн платформа за строителната индустрия – място, където може да се намери точна и подробна информация и съдържание за сградите – за да образова, вдъхновява и информира. Българският отбор получи награда от 20 000 долара. Отборът подгласник, който беше награден с 10 000 долара, е от Израел. Той представи проект наречен EasyCheck, който представлява надеждно, лесно използваемо, не-инвазивно устройство, което позволява ранното откриване на рака на гърдата. Това са двата отбора с най-добрите бизнес планове, които ще се състезават в конкурса IBTEC през ноември.
Другите проекти, които също участваха на регионалния кръг са : Alapago (Румъния), Elaphe (Словения), iletken Technologies (Турция), KwaliTools (Унгария), Newistic (Румъния), StockPodium (България), Strawberry energy (Сърбия), Through Silicon Design Technologies (Гърция), BIOMIPAT (Унгария), EyalGPS (Израел), Genergy (България), INVITO (Унгария), WinTV (Израел).
“С всяка следваща година качеството на бизнес плановете става все по-добро и по-добро, което е доказателство, че програмите на Intel за висшето образование и предприемачеството – като Intel Challenge, помагат в насърчаването и развитието на технологични проекти. Можем да заключим, че всички проекти, които бяха представени от групите от региона бяха много вълнуващи и имат потенциала да се превърнат в успешен бизнес. Също така е важно, че нашите престижни партньори като младежкото министерство за информационни и комуникационни технологии в Унгария, или Унгарската Асоциация на ИТ компаниите ни сътрудничат и ни подкрепиха в това начинание.” – каза д-р. Марк Харис, директор на Intel Higher Education & Research Programs за региона на Европа, Близкия Изток и Африка в Intel.
Intel Challenge Europe се организира от Българския Институт за Мениджмънт и Технологии (БИМТ). Унгарските партньори на Intel Challenge Europe включват Junior Ministry of Information and Communication в Унгария, State Secretariat for Infocommunications и Унгарската Асоциация на ИТ компаниите (IVSZ).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *