Необходими са спешни промени в законодателството, за да повиши НАП събираемостта на данъците и осигуровките, обявиха от приходната администрация.
Експертите на агенцията предлагат да се ограничи възможността физически лица, които са участвали в управлението на фалирали търговски дружества да ръководят новорегистрирани фирми. Търговските пълномощници или упълномощените представители на фирми с големи данъчни дългове да отговарят лично с имуществото си като трети задължени лица за неплатените задължения на фирмите, предлагат още от приходното ведомство.
Да се въведе ограничение на плащанията в брой, като всички лица бъдат задължени да превеждат по банков път суми над определен праг, предлагат още от НАП. Свързването на всички касови апарати в България с електронните системи на НАП е другото предложение на агенцията. По този начин значително ще намалее делът на сивия сектор и ще се ограничи масовата практика на укриване на обороти, смятат от приходната администрация.
Сред предложенията на НАП е и промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с която да се даде право на ревизорите да извършват т.нар. ревизии по аналогия за осигурителни вноски. Такава правна възможност има по отношение на данъците, но не и за осигуровките. Това решение ще помогне да се преустанови практиката двама работодатели да осигуряват работници, извършващи една и съща работа на една и съща територия и в рамките на идентичен бизнес на съвсем различен осигурителен доход. В последните години в НАП са установили, че, например, два съседни хотела по Черноморието с еднаква категория и сходна големина осигуряват служителите си на съвсем различни заплати – единият на 220 лв., а другият на 1000 лв.
Да се обсъди възможността за увеличаване на прага за задължителна регистрация по ДДС от сегашните 50 000 лв. на 100 000 лв. предлагат още от НАП.
„Имаме трудна задача да повишим събираемостта на приходите по време на криза. Не искаме с принудителни мерки да доведем до фалити хиляди фирми и затова предлагаме този пакет от законодателни мерки. Чрез тях можем да осигурим допълнителни постъпления в хазната и то основно от некоректните фирми”, каза по повод законодателните предложения на НАП изпълнителният й директор Красимир Стефанов.