Правителството прие рамковата позиция на България по предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия, съобщиха от пресцентъра на кабинета.
Тя ще замени изцяло действащите в момента две счетоводни директиви – Четвърта (1978 г.) и Седма (1983 г.). С нея ще бъде въведена пълна хармонизация на критериите за категории на предприятията – малки, средни и големи, и нови показатели за тяхната категоризация.
Ще бъде установен и единен подход към структурата на финансовите отчети на предприятията в целия Европейски съюз – баланс и отчет за приходите и разходите, на докладите за дейността, бележките и оповестяванията към финансовите отчети, както и публикуване и одит на финансовите отчети. В съответствие с европейските правила за прозрачност се предлага да се въведат подробни доклади за дейността на фирмите от добивната промишленост и добива на девствени гори по отношение на плащанията към правителствата на държави, предоставили концесии и права за добив.
Очаква се България да въведе и специфичен режим за малките предприятия, който значително ще намали сегашната административна тежест за тях при изготвянето на финансовите отчети. Също така, страната ни подкрепя хармонизирането на критериите за големина на предприятията и би подкрепила еднакви базисни критерии за категорията „малки предприятия”, като тези критерии допълнително да бъдат съобразени с икономическото състояние на всяка държава-членка. За целта критериите могат да бъдат коригирани с коефициент, отразяващ състоянието на икономиката на съответната държава, или пък да са в зависимост от размера на нейния БВП. Така ще се постигне хармонизация на критериите за големи на предприятията на ниво ЕС и ще се вземат предвид специфичните особености в икономическото развитие на държавите-членки.