Държавата планира да финансира обучението на 30 хил. софтуерни специалисти в следващите 15 години, за да посрещне недостига на пазара на труда в тази област. От тях кабинетът очаква приходи в хазната от близо 2.6 млрд. лв. към 2030 г. Това е записано в концепция за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти на Министерския съвет, публикувана за обществено обсъждане.
В концепцията се предвиждат дейности, които ще допринесат за развитие на професионалното образование в областта на софтуерните професии. За целта ще се окаже специализирана подкрепа за професионални гимназии и центрове за професионална квалификация. Заложено е подпомагане на университетите, предлагащи най-високо за страната качество на образование на софтуерни специалисти, да повишат значително план-приема си.
В концепцията се предлага да се въведе професия програмист, като се създадат обучителни центрове за учениците (9-12 клас) във всички по-големи градове. Първите пилотни центрове могат да започнат работа през септември 2016 г. за около 600 ученици. Предвижда се курсът за обучение да е основно в 10-и и 11-и клас. В 12-и клас учениците трябва да са в състояние за започнат работа на половин работен ден като стажанти в реални компании.
Целта е насърчаване на интереса за получаване на висше образование в България и осигуряване на бърза „писта“ за преминаване през образователната система и навлизане на пазара на труда. Ще се създаде комитет, който ще управлява изпълнението на мерките, включително „професия програмист“, в който ще участва асоциацията на софтуерните фирми БАСКОМ.
Парите ще дойдат от европейските програми. Дейностите, предвидени в концепцията, ще бъдат финансирани основно по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, като част от нужните подобрения на материалната база се предвижда да бъдат финансирани чрез ОП „Региони в растеж“ и държавния бюджет.
Автор: Любомир Янчев