Moody’s Investors Service днес промени перспективата на рейтинга на България Baa3 от стабилна на положителна. Това действие възстановява положителната перспектива, която бе дадена преди финансовата криза от септември 2008 г. Това е и първото положително действие във връзка с рейтинга на държава от ЕС след юли 2008 г.
„Финансите на българското правителство бяха сравнително устойчиви през финансовата криза от 2008-2009 г.,“ заяви Кенет Орчард, вицепрезидент/ водещ анализатор в Sovereign Risk Group на Moody’s. „Независимо от тежката рецесия, през 2009 и 2010 г. България ще има много нисък бюджетен дефицит по световните стандарти, запазвайки държавния дълг нисък и стабилен.“ Орчард подчерта, че евентуалното повишаване на рейтинга до Baa2 зависи от способността на страната да възстанови растежа и да устои на въздействието на регионалните шокове. “Moody’s очакват рецесията да приключи в средата на 2010 г., макар че проблемите в Гърция вероятно ще забавят възстановяването тази година,” заяви Орчард. Около 9% от българския износ е за Гърция, а гръцките компании са важни инвеститори в страната, най-вече в банковия сектор.
Икономическият растеж следва да се възстанови през 2011-12 г., подкрепен обаче от значителни средства от ЕС и ПЧИ, привлечени от ниската ценова база. „Очаква се структурните промени в регионалната икономика да променят ръста на БВП в диапазона 3%-4%, доста под средния от периода преди кризата. Това ще гарантира постоянно сближаване с по-богатите държави от ЕС, но с по-бавен темп,“ казва Орчард.
Moody’s признава, че България продължава да е изправена пред рискове от своетовъншно финансиране, включително голям дефицит по текущата сметка и много висок външен дълг. “Страната обаче премина важен стрес тест през 2009 г.,” казва Орчард. “Външните задължения бяха рефинансирани и дефицитът по текущата сметка бе методично коригиран.” Перспективите за таван на дълга в чужда валута A1 и таван на депозитите в чужда валута Baa3 също са променени от стабилни на положителни. Таванът на дълга в чужда валута и на депозитите в чужда валута е най-високият възможен рейтинг, който може да бъде даден съответно на българския дълг и депозити в чужда валута. Последното действие по рейтинга на България беше на 20 март 2009 г., когато Moody’s потвърди рейтинга на страната в местна и чужда валута Baa3 със стабилна перспектива.
„Това е поредното признание от международните инвеститори и анализатори, че България има най-стабилната фискална политика в Европейския съюз. Пред нас са няколко трудни месеца, но вече сме показали, че можем да се справим с трудната ситуация и можем да извадим страната от кризата“, коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Основната използвана методология при определяне рейтинга на България е Moody’s Sovereign Bond, публикувана през септември 2008 г. и може да бъде намерена на адрес www.moodys.com, в под-директория „Rating Methodologies” под заглавие „Research & Ratings”. Останалите методологии и фактори, които може да са използвани при определяне на рейтинга на този емитент също могат да бъдат намерени в под-директория „Rating Methodologies” на уебсайта на Moody’s.