До началото на лятото ще заработи мобилна група от експерти, които ще оказват помощ на място в общините при подготовката на европейски проекти, съобщи министърът по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев в интервю за „Хоризонт“ и предаването „Преди всички“ на БНР. С пъти е увеличен броят на плащанията по европейските програми през миналата година, каза той.
Според Томислав Дончев целта за усвояване на две трети от европарите може да бъде надмината. По неговите думи „няма конкретен, технически или формален механизъм, ако една страна не усвои сто процента от средствата, това автоматично да означава, че сумата й за следващия програмен период ще бъде намалена”.
Министърът по  управлението на евросредствата изрази убеденост, че България ще приключи този програмен период с един добър резултат. „Когато говорим за стомилионни инвестиции, когато говорим за сложни процедури, които голяма част от българските администрации все още не познават добре, проблеми има винаги. Въпросът е какъв е крайният резултат и то не като процент усвоени средства, който съм убеден, че ще бъде със сигурност над две трети. Резултат от две трети дори бих казал е относително скромна цел. Ние трябва да се целим повече,” коментира още пред БНР министърът.
Преди ден Данута Хюбнер, председател на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент, определи пред кореспондент на БНР изоставането на България в усвояването на средства от еврофондовете като „тревожно и трудно обяснимо”.
Според Хюбнер на теория правителството и ресорният министър за еврофондовете знаят какви са проблемите и как трябва да се решат, но на практика България все така крета на опашката с усвоени едва 16,5% от полагащите ни се пари до края на февруари. С около 1% по-зле от нас засега са само Италия и Румъния, а средната стойност на усвоените средства в целия Европейски съюз е 22,8%, но в страни като Ирландия, Естония и Литва тя е от порядъка на 35-36%, припомня кореспондентът на БНР.
От голяма важност за България остава качеството на местната администрация, твърди Хюбнер. „Говорим за това с всички министри, откакто България влезе в Европейския съюз, но все още има да се прави много за подобряване на капацитета на администрацията по места. Тя трябва да подготвя важните, големите проекти за отделните региони, защото еврофондовете не са само за пътища и за ремонти на училища и болници и защото не не нужно да имате пречиствателна станция във всяко малко селце. Трябва да идентифицирате регионалните потребности и да ги превърнете в качествени проекти, за които Европа да плати“, смята тя. По думите й България има всички изгледи да получи сериозно еврофинансиране например за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, но такива проекти се броят на пръсти. Според нея властите у нас допълнително усложняват и без това сложните европейски процедури за достъп до парите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *