Учени установиха, че с помощта на анализ и избирателна стимулация на мозъчната активност, е възможно да се подобри способността на маймуните да взимат правилни решения. Това става ясно от статия в сп. Journal of Neural Engineering.
В рамките на експериментите учените са накарали макак да натиска правилните бутони на компютърен екран, на които са били изобразени различни картинки. Заедно с вярното изображение във всеки момент са показвани от 1 до 7 грешни. При правилно изпълнение на задачата животните са получавали сок.
В края на първоначалните тестове те са успели да решат правилно 75% от задачите. След това те са упоени, при което делът на правилните отговори е спаднал значително. През това време чрез вграден микрочип е записана мозъчната активност на приматите и учените са успели да определят статистически, кой тип мозъчна активност съответства на взимането на правилни решения и кой – на погрешни.
В последния етап на експеримента, докато маймуните са били упоени и не са могли да взимат правилни решения, учените са стимулирали определени типове мозъчна активност, при което са успели да предизвикат взимането на правилни отговори от страна на животните. Очаква се експериментът да спомогне за по-доброто разбиране на механизмите на мозъчна активност, които са в основата на взимането на решения, както и за откриването на лечение за различни мозъчни травми.