Дара Христова, dara@newbusiness.bg
Оказа се, че спасителните антикризисни мерки на кабинета няма да могат да влязат в сила толкова бързо, колкото на премиера му се иска. Депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси отложиха гласуването на първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица с мотива, че им трябва повече информация.
В предлагания от Министерски съвет текст, се предвижда въвеждане на окончателен данък върху доходите от парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта, както и от други игри, при които печалбата се определя на случаен принцип. Окончателният данък се удържа от организатора на играта, състезанието или конкурса, когато организаторът е местно лице, или от физическите лица – получатели на доходите от парични печалби, когато е чуждестранно лице или когато печалбата е предметна.
По думите на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов ефектът от тази мярка ще бъде около 40 млн. лева. Той заяви пред депутатите, че около 148 млн. лв. са очакваните постъпления от данъка върху хазарта за тази година, а около 1.5 млрд. лв. са изплатените печалби. Стефанов обаче не можа да даде информация за стойността на
изплатените предметни награди.
„За 2009-а изплатените от Спортния тотализатор печалби са 55 млн. лв.“, уточни още шефът на НАП. В кулоарите на парламента той сподели пред журналисти, че е поискал от Асоциацията на търговските банки в България информация за размера на изплатените печалби от залагания в ИНТЕРНЕТ, тъй като плащанията стават главно по банков път.
От финансовото министерство поясниха, че облагането с данъка ще бъде при източника. Казано по друг начин това означава, че няма да окаже влияние върху оборотите или проходите на организаторите, а върху размера на изплатените печалби на физическите лица.
„Нека ставката да бъде двойна!
Трябва никога да не си влизал в казино, за да си мислиш, че можеш да определиш точно какъв е размерът на печалбата. Тегленията са всяка минута, няма как за 5-6 часа например да бъде определена конкретната печалба за даден човек“, контрира депутатът от ДПС Йордан Цонев.
От внесения законопроект не става ясно и как точно ще се облагат предметните награди и как например ще се процедира в случаите когато някой не може да плати въпросния налог. Вероятно това би отказало много хора да се откажат от игрите на щастието, защото едва ли ще искаш да платиш 50-60 хил. лв. данък на автомобил или пък за някой апартамент. „Може спечелената придобивка да се посочва като доход в годишната данъчна декларация и да бъде обложена по този начин“, коментира пред журналисти бившият финансов министър Пламен Орешарски.
Въпреки, че приеха на първо четене предлаганите от кабинета изменения в Закона за местните данъци и такси и там не се мина без препирни. Оказа се, че в представения текст има сериозни неточности, които ще създадат доста работа на вносителите и работните групи между двете четения. Да не говорим, че противоречи с решението на Конституционния съд относно промените по данъчните закони по средата на годината. Правителството предлага
двойно увеличаване на данъка върху жилищните имоти
с данъчна оценка над 300 хил. лв. и на данъка върху леките автомобили със застрахователна стойност над 70 хил. лв., както и тройно увеличение на данъка върху ветроходните и моторни яхти, самолетите и вертолетите, когато не се използват за стопански цели. Предложените мерки целят повишаване на приходите в общинските бюджети. Само дето тази мярка поражда сериозна несправедливост на база застраховани и незастраховани, защото например автокакското не е задължително. Освен това не е задължително и да застраховаш колата си на действителната и цена… От ДСБ се обявиха против текста. „Не виждам какво пречи на собствениците на скъпи яхти да ги пререгистрират в други държави, където им е по-изгодно, като по този начин избегнат данъка“, коментира Асен Агов.
Тепърва предстои да видим какво ще им хрумне на депутатите и как ще го отнесе бизнеса…