Това, че кризата в банковият сектор причини много сериозни проблеми на малките фирми в Европа не е тайна за никого. На тях им е все по-трудно да взимат кредити за да финансират текущите си нужди в условията на намалено търсене. Проблемът е един и същ в Европа и САЩ, но според специалисти малките фирми в Америка имат много по сериозен шанс да се възстановят по-бързо. Според Wall Street Journal едно нещо може да се каже със сигурност. ЕС няма да се възстанови преди САЩ и предстоят още много тежки моменти за малкия бизнес, който е гръбнака на икономките на страните членки на сюза.

43% от така наречените малки фирми в Европа, които са кандидатствали за кредити от банките са получили по-малко отколкото предишната година. Според информация на европейската централна банка едва 10% от компаниите отбелязват подобрение в кредитния си портфейл.

На пръв поглед проблемите на малките фирми в ЕС и САЩ са едни и същи и всички опират до кредитирането. В Америка това дори е сериозен политически проблем, тъй-като редица асоциации се оплакват в Конгреса и Белия дом, че не получават достатъчно големи облекчения при взимането на кредити въпреки помощта отпусната от президента Обама, а преди него и от администрацията на Буш. Според информация на Националната федерация на независимият бизнес 15% от фирмите през ноември са имали проблеми с взимането на кредити сравнено с предишни техни искове за заем.

Независимо, че проблемите изглеждат сходни, последствията от тях за САЩ и Европа ще бъдат различни. Докато в Европа 70% от фирмите имат до 270 работници (спадащи в категорията малък и семеен бизнес), то в Щатите тези фирми като процент са много по-малко. В Америка 49% от фирмите са „малък бизнес“, което прави подпомагането им значително по-лесно.Освен това американските предприемачи са много по-малко зависими от банкови заеми. Причината е, че капиталовите пазари в САЩ са добър източник на свеж ресурс при правилно управление.

В Европа, когато получат отказ от банките собствениците често прибягват до продажба на имущество, което в краткосрочен план е изход от ситуацията, но в условията на най-голямата финансова криза от десетилетия насам е много несигурен инструмент. Нещо повече той може да доведе до пълно разорение собствениците на малките фирми.

Може би малко изключение в това отношение правят фирмите в Германия. Структурата на малкия бизнес там е същата като в останалите страни от ЕС, в такива предприятия работят около 70% от трудонаетите, но има една съществена разлика.

Консервативните банкови политики при отпускането на кредити през годините и бързите реакции на кабинета на канцлера Меркел при започването на кризите доведоха до това, че средно германските фирми са със сравнително по-малки задължения в сравнение с останалите страни от ЕС.

Разбира се правителствата предприеха съвместно с банките мерки и осигуриха кредитни линии за подобен род фирми, но поне до този момент това не е дало стабилен резултат.

Оцеляването не е прогрес

Пред Wall Street Journal Северин Кабане заместник-изпълнителен директор на Сосиете Женерал отхвърля обвиненията, че банките са изоставили бизнеса. По думите му те също имат интерес да дават кредити. Според него банките са влезли в положението на малките собственици като са им предоставили и облекчени режими, когато изпитват затруднения.

Проблемът с финансирането обаче, като лавина повлича след себе си още несгоди. Недостатъчният ресурс ограничава възможностите на предприемаческият дух и по този начин голяма част от фирмите не се развиват, а остават в сектори, които буквално са изядени от икономики като китайската.

В момента никак не е рентабилно в Западна Европа да имаш шивашка компания или пък завод за изработка на обувки. В Щатите обаче капиталовият пазар и свежите ресурси, които генерира, дават повече възможности за инвестиции и разрастване, а кое време е по-добро за инвестиции от времето на криза?

Шуробаджанащината е враг на предприемача

Друг много сериозен проблем за малките фирми и респективно за растежа в Европа тъй-като те са гръбнкака на икономиката на ЕС е добре познатата шуробаджанащина.

Голяма част от компаниите, които са семейни препдочитат да наемат за работна ръка хора близки до семейството или приятели, вместо професионалисти и специалисти в конкретната област. Това се отразява на производителността и от там на състоятелността на фирмата. Освен всичко това чуството за семейна принадлежност насажда консервативно отношение към възможността в бизнеса да се включат „чужди“ инвеститори, което е сериозна пречка пред разрастването.

„Помощта“ на държавата

Типично за Европа хората разчита на помощ от държавата. Разбира се правителствата не остават безучасни. В Италия, където е може би най-голямата концентрация на малки бизнеси в Европа, кабинетът на Берлускони наложи едногодишен мораториум върху изплащането на вноските по кредитите на малките фирми. По тозин начин се надява да им даде глътка въздух и възможност да си стъпят на краката.

Френският президент Никола Саркози обяви 2 милиарда евро държавна помощ за малките фирми. Освен това правителството намали вноските по социалните осигуровки и част от данъците за предприемачите.

Германия отдели 8 милиарда евро под формата на помощи за малкият бизнес, а Испания създаде работа на 14 000 малки фирми под формата на обществени поръчки.

Никой все още не се ангажира да даде прогнози дали тази помощ работи добре или не. Всички включително политици и предприемачи обаче са категорични, че помощите са недостатъчни. И точно тук им е грешката.

Функционирането на малките фирми в Европа е строго зависимо от външни фактори като банки и държава. В Америка предприемачът има повече институционална и финансова свобода. Така той може по-лесно и по-бързо да се развива.

В крайна сметка не случайно американският предприемачески дух се е превърнал в символ на неограничения успех.

Ако си в Америка парите са някъде там. За теб остава само да ги вземеш, стига да знаеш как.

Източник: WallStreetJournal

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *