Интервюто е взето през август 2009 и част от разгледаните въпроси не са актуални. Публикуваме го за да достигне до повече хора!
Юридическото лоби спъна намаляването на уставния капитал за ООД, посочва Мартин Димитров, лидер на СДС и председател на парламентарната Комисия по икономическата политика, енергетика и туризъм в интервю за NewBusiness.bg.
Въпросите зададе Дара Христова
Г-н Димитров, като депутат от 40-то Народно събрание вие внесохте предложение за намаляване на задължителния уставен капитал за регистрация на дружество. Законопроектът обаче беше отхвърлен. При това положение, можем ли да очакваме, че ще внесете отново подобен текст?
– Пак ще го внеса! Не съм се отказал.
Кога трябва да стане това?
– Все още не мога да кажа. В момента съм се съсредоточил върху един законопроект за въвеждане на по-кратки срокове при възстановяване на ДДС. В най-близко бъдеще ще се постарая да внеса и проектозакона за намаляване на изискуемия капитал. Това са два много важни принципни текста.
Искам да обърна внимание на нещо доста съществено. Миналата година, когато внесох законопроекта за капитала, един от хората, които публично ме подкрепиха беше именно Симеон Дянков. В момента той е министър на финансите. Така че, не виждам разумна причина да не подкрепи отново предложените от мен промени в Търговския закон, касаещи капитала на предприятията. Смятам, че заедно ще успеем да наложим тази идея на новия български парламент.
Всички знаем, че в момента връщането на ДДС на фирмите е ужасно затруднено, предприемачите непрекъснато се оплакват от умишлено забавяне на плащанията от страна на държавата. Какви промени точно засяга законопроектът, който предвиждате да внесете и смятате ли, че ще срещенете подкрепа?
– В момента за една средна фирма връщането на ДДС се точи поне 7-8 месеца. В условия на криза това е меко казано пагубно и е много възможно да доведе солиден брой дружества до фалити. Нашата идея е възстановяването на косвения налог да става в рамките на един месец.
Това до какво ще доведе, какви са плюсовете? Питам защото се говореше доста упорито, че държавата в момента не може да си го позволи и даже има разпореждане умишлено да се бави връщането на ДДС.
– Така ще се увеличи доходността на фирмите и ще ги спаси от фалити, ще им помогне да запазят и работни места и да не свиват толкова кардинално разходите си. Не може финансирането на държавния бюджет да става за чужда сметка! Не е редно за да се кърпят дупките в хазната, да се държат вътре парите на фирмите.
Да се върнем на темата с намаляването на уставния капитал при създаване на ново дружество. Какви според вас ще са основните ползи за бизнеса, ако това стане факт? Принципно всеки би могъл да намери 5000 лв. на заем, ако трябва и след като излезе решението, че фирмата е регистрирана, да си ги изтегли от банката и да ги върне на този, който му ги е дал.
– Така е, но има едно голямо НО. В момента се намираме в условия на страхотна конкуренция. Говоря за конкуренция на ниво държави и това кой ще предложи по-добри условия за правене на бизнес. Инвеститорите ще отидат там, където им е по-изгодно. В страни като Франция и Великобритания стартирането на бизнес под формата на ООД не изисква никакъв начален капитал. Всъщност във Франция е едно евро!
Е не е много коректно да сравнявате нашата малка и отворена икономика със страни от подобен ранг.
– Съгласен съм. България е много по-назад в икономическото си развитие от тези държави и изискването за 5000 лв. уставен капитал не ни „изстрелва“ на по-предни позиции, а напротив. За съжаление единственото, което успяхме да извоюваме в предишното правителство беше да се внасят само 35% от задължителната сума, а останалата част да се внесе до две години от стартирането на фирмата. Когато говорим за по-добра бизнес среда, приоритет са начините, по които да накараме хората да инвестират в България, да накараме и самите българи да бъдат по-активни и да създават повече фирми, да наемат хора и да се развиват. Тези излишни бариери и изкуствени пречки трябва да бъдат премахнати.
Добре щом е толкова полезно за икономиката, защо този законопроект среща такъв отпор от страна на тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС? Всъщност до миналата година този въпрос даже не беше повдиган …
– Заради неразбиране и нежелание да анализира какво точно се крие зад предприемането на подобна стъпка. Юридическото лоби спира всякакви подобни разумни, според мен, идеи.
Защо, какви са мотивите?
– Дори аз не можах да разбера. Това ми прилича на нещо като „страх от високото“.
Аз си спомням част от дебатите в парламентарната Комисия по правни въпроси и доколкото разбрах, опасенията на юристите са, че това ще доведе до „бум“ на фирмите фантоми, ще увеличи възможностите за данъчни измами и т. н.?
– Е добре според вас, колко фирми фантоми има например във Франция и Великобритания? Там ли имат повече проблеми със сенчестия бизнес или у нас? Нашите управници не можаха да разберат до сега, че ако някой иска да си направи фирма фантом, ще си направи и 5000 лв. изобщо няма да го спрат. Тези пари са проблем за нормалните и обикновени хора, за студентите. Не разбирам защо трябва да караме хората да се занимават с глупости и да си губят времето във висене по опашки (взимат заеми, внасят в банката, после теглят…).
Друго много забавно около казуса с капитала беше, че месец след като внесох моето предложение и половината от него беше отхвърлена, тогавашният министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров внесе подобен законопроект. Само дето и той не беше одобрен от хората на БСП и ДПС. Това може спокойно да влезе в категорията „Най-смешните видео клипове на България“!
В момента водите ли някакви преговори с ГЕРБ по тази тема?
– Истината е, че в момента не всички важни теми и въпроси можем да ги обсъдим. Това обаче е едно от нещата, от които аз няма да отстъпя и ще искам нормативите да бъдат ревизирани в полза на младите хора и стартиращите предприемачи. Всеки трябва да може да реализира идеите си, никой не трябва да му пречи, особено държавата. Как един студент може да извади 5000 лв. от джоба си, да не говорим, че освен тях той трябва да плати такси и адвокатски хонорари, а след това счетоводни услуги и т.н… Един човек може да няма пари, но ако има добри идеи, трябва да му се помогне.
Има ли някакъв шанс тези промени в Търговския закон да бъдат факт от 2010 година?
– Ще се опитаме.
В предизборната програма на Синята коалиция имаше много допирни точки с тази на ГЕРБ, вие обаче искахте 10% данък за едноличните търговци, а налога върху дивидента да отпадне. Водите ли някакви преговори за това?
– Говорили сме по темата. С риск да се повторя, ще кажа, че в момента борбата за инвеститорите е жестока, конкуренцията е убийствена. Това ще бъде начин да ги доведем в България.
Специално данък дивидент е 5% и според много експерти той по никакъв начин не пречи на бизнеса.
– Да, толкова е, но в криза и 5% не са малко. Колко мислите, че са постъпленията от този данък?
Доколкото знам не са малко, някъде около 130 млн. лева.
– Толкова и ефектът е пренебрежимо малък. Особено ако се замислим, колко струва събирането и какви огромни разходи има приходната администрация.
Добре, ако се премахне този налог, това значи да падне ставката и за едноличните търговци, което в условия на криза е добре за предприемачите и зле за държавата. Смятате ли, че правителството наистина ще рискува да намали още приходите си?
– Не мисля, че това ще доведе до по-малко приходи, защото така броят на едноличните търговци ще нарасне. За никой не е тайна, че в момента те крият фирмите си. Нека стане 10% данъкът и хората ще започнат да си плащат.
Обаче така или иначе повечето фирми в България не разпределят дивидент, а излизат на загуба …
– Точно това е проблемът! Много хора, за да скрият реалните данъци, които дължат, излизат на загуба. Крайно време е вече да се разбере, че криенето на данъци също е разход, предполага повече усилия и води до повече проблеми. Ако налогът е 10% вместо 15% предприемачите ще разберат, че им е по-евтино да са коректни към хазната, отколкото ако са нелегални.
Да очакваме ли законопроект?
– Да, категорично и то може би още през есента, в пакета с останалите данъчни закони. Но за мен в момента най-големият приоритет е промяната на сроковете за връщане на ДДС.
В ЕС подкрепата за малките и средни фирми отдавна е приоритет. Какво е вашето мнение за развитието на този тип предприемачи в България в момента и прави ли държавата достатъчно за да ги подкрепи?
– Ако намали уставния капитал ще направи! При нас бюрокрацията си остава огромен проблем. Много познати ми се оплакват, че буквално трябва да си закрият фирмите защото някакви чиновници им поставят невъзможни за преодоляване бариери. Това пречи именно на малките фирми. Знаете, че големите корпорации имат начини да се оправят. те разполагат със скъпи адвокати, скъпи консултанти и най-вече имат инструменти, с които да стигнат и до правителството, ако им се наложи. Система трябва да е такава, че и един дребен предприемач да се оправи.
Освен това много е важно една фирма освен да се открива лесно, да може и също толкова лесно да се закрива. Процедурата по ликвидация на дружество трябва да бъде по-бърза и много по-евтина.
В този ред на мисли, да очакваме ли, че приоритет за ръководената от вас комисия ще бъде и намаляването на административната тежест на държавата?
– Ще работим усилено по въпроса. Дали ще бъде под формата на изслушвания на определени лица в комисията или нещо друго, още не сме решили.