Покупко-продажбите на ипотекирани имоти не са рядкост. Тогава ипотеката трябва да се прехвърли на новия собственик. Банките обаче понякога отказват да извършат тази рутинна процедура, дори новият собственик да е платежоспособен. Защо – просто защото на някои служители „не им се занимава“.
Но има хора, които са решени да продадат собствеността си на всяка цена. Особено, ако тя е труднопродаваема и няма много кандидат-купувачи или пък имат спешна нужда от пари. Купувачът плаща част от сумата в брой и обещава да поеме плащанията по кредита, а ипотеката остава на името на продавача.
Подобна схема може да ви излезе солено, предупреждава адвокат Милена Миткова. Така оставате длъжник по кредита, като в същото време нямате вече и собственост. При евентуална публична продан, освен че банката ще ви търси заради неплащане, ще трябва да връщате пари и на купувача.
По думите на юриста най-разумният вариант е купувачът, който очевидно няма пари да плати цялата продажна цена, да сключи договор с банката на продавача. А ако тя се „ослушва“, може да потърси друга банка, която да му отпусне кредит.
Купувачът дори може отново да кандидатства за кредит от същата банка. Но този път писмено. Така, дори на банката да не й се занимава с прехвърляне на ипотеката, ще трябва да мотивира отказа си.
Все пак има начин имотът да се продаде безопасно и без ипотеката да бъде прехвърлена. Това може да стане чрез учредяване на ипотека в полза на продавача, разкрива Миткова. Тя ще обезпечава плащането на остатъка от сумата.
Така, ако купувачът спре да плаща, продавачът може бързо да се снабди с изпълнителен лист и да си събере парите, ако има откъде. В противен случай има правото да обяви имота за публична продан. Тогава парите, получени от продажбата, ще се разпределят между него и банката, тъй като тя също е ипотекарен кредитор (първата ипотека).
Източник: Ceb.bg