Как работят заключващите механизми за ловно оръжие

Както вече сигурно знаете, ако сте притежател на ловно оръжие, от 7 май тази година, когато поправките в закона за оръжията бяха официално обнародвани в Държавен вестник, заключващите механизми за спусъка на оръжията вече са задължителни. Ако все още не сте се иформирали, можете да намерите промените в чл.96, ал.4 от ЗОБВВПИ, където ще срещнете следния текст:

Лицата, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях за ловни или спортни цели, пренасят огнестрелното оръжие без поставени в него или в зарядното устройство боеприпаси, а барута и капсулите по чл. 6, ал. 5, т. 1 и 2 – разделно. Оръжието се пренася в затворен транспортен куфар. Дългоцевното оръжие може да се пренася и в калъф със заключващо устройство на спусъка.

От цитата става ясно, че изключения от задължителното условие правят само оръжия, които се пренасят в специален, затворен транспортен куфар, за който изискванията по закон не са съвсем ясни. Повечето ловци обаче пренасят своите оръжия в меки, платнени калъфи и съответно ще трябва да се съобразят с новите изисквания, като закупят заключващо устройство за спусък, а в противен случай законодателят е предвидил солени глоби и актът най-често е с размер 500 лв. Всъщност е особено важно оръжието да бъде транспортирано и съхранявано безопасно и да бъде недостъпно за крадци или дори любопитни деца, които случайно могат да попаднат на него.

Как точно работят заключващите устройства за спусъка на тези оръжия? Както подсказва самото им наименование, те заключват спусъка или затвора и са базирани на тези два принципа на работа, които ще разгледаме малко по-подробно в следвашите редове.

Ключалката за спусък трябва да се поставят от двете страни, така че да блокират достъпа до него и да предотвратят евентуално нежелано натискане. Разбира се такова устройство трябва да бъде специално подбрано за модела оръжие и монтирано правилно, което ще подсигури правилната защита.

На пазара са достъпни два вида такива заключващи устройства, според самия вид заключване – с ключ или с шифър. Като цяло и двата вида вършат добре работата, за която са предназначени, но за да се избегне носенето на отделен ключ, много от клиентите избират устройство с шифър, което е по-просто. Този вариант е и по-надежден, тъй като работи с трицифрен код, който може да се смени с комбинация по собствено желание. Ловците, които залагат повече на сигурността, се доверяват на другия тип заключващи механизми за спусък – тези с ключ, които им предоставят повече сиурност и по-дълъг период на използване, поради здравия си механизъм, а от друга страна са и по-удобни за възрастните хора, които не искат да се занимават с помнене на кодове и подробности.

Различните заключващи механизми за спусък са и с различна цена и марка, и можете да изберете подходящото за своето оръжие, според личните си предпочитания, давайки предимство на по-сигурното с ключ, или на удобството да не го търсите в джобовете си, използвайки шифър. Какъвто и избор да направите, със сигурност ще трябва да го направите скоро, ако вече не сте се подсигурили, тъй като законът вече е в сила и ви напомняме, че при неспазването му ви очаква солената глоба от поне 500 лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *