Александър Александров

материала е от 18 брой (1 март 2010 година)

Независимите разработчици на приложения за клетъчни телефони ще играят все по-значима роля в сектора, а на провелия се преди броени дни Световен мобилен конгрес в Барселона стана ясно, че те вече могат да се изявяват и с проекти за няколко нови платформи – Bada на Samsung, Windows Phone 7 и MeeGo.

На 22 февруари вечерта в зала Мати, на Националния дворец на културата атмосферата е приповдигната. Сред десетките млади хора, събрани на едно място, можете да откриете ИТ и телекомуникационни специалисти, разработчици, предприемачи, инвеститори, журналисти и студенти. Общото между тях е, че всички се интересуват от мобилните технологии, а поводът да са заедно – провеждането на четвъртото издание на форума Mobile Monday Sofia 2010, което е и първо за тази година. Сред гостите бяха представители на мобилните оператори, доставчиците на услуги и приложения за мобилни телефони, компаниите за телекомуникационно оборудване, държавната администрация и масмедиите.

Събитието този път беше под надслов „Mobile Venture Stories: Starting-up a business in the mobile“, с ясно изразен акцент върху стартирането на бизнес в сферата на мобилните услуги, както и инвестициите в новосъздадени компании в този сегмент. Младежи без какъвто и да било бизнес опит имаха възможност да разговарят с мениджъри на водещи мобилни оператори и разработчици за перспективите пред предприемачеството в сферата на мобилните услуги и потенциалните препятствия пред екипите в този сектор. Присъствалите на форума стартиращи бизнесмени имаха безценната възможност да получат уроци и да слушат на живо мениджъри на вече наложили се компании – както големи оператори, така и малки, но успешни екипи от разработчици.

Всеки може да успее в мобилния бранш

Това е едно от основните послания, които първият за тази година MobileMonday Sofia имаше за цел да разпространи сред младите фенове на мобилните комуникации у нас. Без значение дали сте завършили Master of Business Administration (MBA) и току що са ви назначили на топ мениджърска позиция в голям оператор, или все още се бавите с дипломирането, но сте добър програмист и имате някоя хубава идея за мобилна услуга. Няма да е пресилено ако кажем, че и в двата случая можете да се окажете както на улицата без работа, така и в класацията на сп. Forbes за най-богатите хора на планетата. Мобилният сектор се развива толкова динамично и новостите ни връхлитат толкова често, че спокойствието и гаранциите са прекалено имагинерна цел.

Лекционна програма на форума в понеделник включваше темите: „Новото хлапе в квартала: Как Vipmobil започна от нищото, за да стане водещия сръбски мобилен оператор“ с лектор Станислав Георгиев, Мениджър Интегрирани телекомуникационни решения в Мобилтел ЕАД, „Дялово инвестиране в мобилни технологии. Случаят GPS Tuner“, представена от Виктор Димитров, Ориенс България, както и

„По пътя от локален стартъп към глобалния пазар: Какво научихме“,

с лектор Невен Боянов, Интерлекта. Тримата са представители на съвсем различен тип компании – голям мобилен оператор, инвестиционен фонд и малък разработчик на услуги, с което организаторите успяха отновно да подчертаят, че успешният мобилен бизнес не е запазена територия за никого и може да бъде осъществен от всеки. Другото послание, което дойде от форума е, че разработчиците на приложения ще играят все по-важна роля в сектора на мобилните комуникации, което дава шанс на десетки малки независими екипи да се наложат на пазара.

Подобно беше и посланието на провелия се между 15 и 18 февруари в Барселона Mobile World Congress, който всяка година по това време очертава бъдещите тенденции в бранша. От конференцията, в която взе участие и представител на NewBusiness.bg, дойде и друга новина, със сериозно значение за разработчиците –

увеличават се мобилните платформи,

които са отворени към независими екипи. Към популярните днес iPhone OS, Android, Symbian и BlackBerry, те вече могат да добавят в своите планове за развитие също новата система на Microsoft – Windows Phone 7, платформата Bada на Samsung, Linux – базираната MeeGo, която е продукт на анонсираното на конгреса ново партньорство между Nokia и Intel, както и Brew Mobile Platform (BMP) на Qualcomm.

За значението, което сегментът на операционните системи има за телеком пазара, е показателно, че новите платформи MeeGo и Windows Phone 7 бяха представени още през първия ден на Mobile World Congress, в рамките на по-малко от два часа и на разстояние от около стотина метра. Първата се основава на две Linux – базирани платформи, които така и не успяха да се наложат до момента: Maemo на Nokia и Moblin на Intel. Очаква се системата да поддържа разнообразни хардуерни архитектури, включително най-популярните устройства, като смартфони, нетбуци, таблети, телевизионни приемници, автомобилни развлекателни системи. Тя ще бъде отворена към независимите разработчици и ще ги улесни максимално в

създаването на стотици нови приложения,

както и в тяхното последващо разпространение, посочиха създателите й. Платформата ще бъде развивана главно от Линукс Фондацията и ще се налага според най-добрите практики в open source общността, добавиха представители на двата технологични гиганта.

От Microsoft също побързаха да уточнят, че новата им мобилна платформа Windows Mobile 7 ще бъде насочена към разработчиците на приложения и ще им даде възможност да създават интересни нови услуги за нея. Тя беше представена лично от Стив Балмър, главен изпълнителен директор на Microsoft, който изрази убеждението си, че новата система ще промени динамиката, с която хората живеят, комуникират и се забавляват. Microsoft вече е получил подкрепата на някои от водещите разработчици на крайни устройства, сред които Samsung, LG, HTC и Sony Ericsson, което увеличава шансовете за налагане на новата седма версия на мобилния Windows.

Третото ново предложение за екипите, създаващи мобилен софтуер, което видяхме в Барселона, беше Bada – новата операционна система на Samsung, разработена с цел да върне компанията сред лидерите в мобилния свят, след като изтърва

първата вълна на отворени платформи,

като Android и iPhone OS. На конгреса видяхме на живо не само възможностите на Bada, но и първия базиран на нея мобилен телефон – Wave. „За първи път разработчиците имат свободата да създават приложения посредством няколко платформи, които да работят с огромен брой устройства. В Wave нашите партньори – разработчици могат да видят океана от нови възможности, предложен от мобилната платформа Bada и нашата технология в сферата на устройствата“ – заяви по време на форума Джей Кей Шин, президент и шеф на подразделението за мобилни комуникации в Samsung Electronics. Четвъртото интересно предложение в областта на откритите платформи беше Brew Mobile Platform (BMP) на водещия производител на мобилни чипове Qualcomm. Новата операционна система на компаняита, която се отличава с поддръжка на Adobe Flash и мултитъч технология, също има редица улеснения за независими разработчици на приложения.

Организаторите на тазгодишния Mobile World Congress показаха, че оценяват изключително високо дейността на стартиращите мобилни компании с проведеното по време на форума награждаване

Mobile Premier Awards.

Церемонията събра водещи мобилни стартъпи от цял свят, които имаха възможност да се срещнат очи в очи с инвеститори, телекомуникационни оператори, разработчици, журналисти и блогъри. Над 600 кандидати се записаха тази година за конкурса, с което той вече се превръща в най-значимата инициатива за отличаване на мобилни стартиращи компании в сферата на иновациите, маркетинга, развлеченията, потребителските изживявания, социалната промяна и женското предприемачество. Тази година събитието беше подкрепено от някои от най-големите организации в телекомуникационния бранш, като MobileMonday, Mobile Marketing Association (MMA), Mobile Entertainment Forum (MEF), MEX, MobileActive.org, Women 2.0, както и Women in Mobile Data Association. А радващо е, че сред наградените беше и решението Bipper, разработено от българската софтуерна компания Sirma Mobile за норвежкия доставчик на услуги за родителски контрол Bipper Communication.

 
Повече за MobileMonday Sofia

MobileMonday Sofia представлява открит форум на българската общност от сектора на мобилните комуникации. Организацията не е обвързана с конкретни корпоративни интереси и има за цел да популяризира мобилните комуникации, тяхното ползотворно влияние върху обществото и способността им да спомагат за по-бърз растеж на икономиката. Форумът вече се наложи като най-подходящото място за създаване на контакти и провеждане на неформални разговори между представителите на бранша.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *