Как да се грижим за автоматичните часовници

 

Притежаването на механичен часовник си има и своите отговорности. Както самонавиващите се, така и часовниците с ръчно навиване могат да работят десетилетия и да бъдат толкова точни, колкото и в първия ден, в който сте ги купили. Единственото условие е да се грижите за тях. Ако не научите как да поддържате автоматичен часовник правилно, производителността му бързо ще се влоши и вместо за поколения, ще издържи само няколко години. Важно е да вземете предвид поддръжката, която часовникът изисква, когато го купувате. Ако не сте готови да се ангажирате с неговите грижи, автоматичният часовник не е за вас. За да ви помогнем да вземете правилната мярка, за да поддържате часовника си безпроблемен, ето няколко прости, но жизненоважни стъпки, които трябва да следвате:

Носенето на часовника

Първата и може би най-важна стъпка за поддържане на автоматичния часовник е носенето му. Автоматът работи като получава енергията си чрез движенията на ръката. Движенията на вашата ръка активират ротора вътре в механизма, който от своя страна затяга пружините и позволява на самия часовник да се навива. Повечето елегантни часовници имат резерв на мощност средно от 38 до 40 часа. Когато резервът на мощност се изразходва, часовникът спира и трябва да се навива ръчно. Фактор, който трябва да се има предвид, е, че ако часовникът се навива ръчно, механизмите на короната се износват по-бързо, отколкото ако се носят постоянно.

Ако няма да носите часовника всеки ден и не искате да го навивате всеки път, можете да закупите кутия за навиване на часовници. Устройството за навиване ще свърши тежката работа и ще поддържа часовника винаги готов за носене. Имайте предвид обаче, че държането на часовника в навиващото устройство и постоянното му навиване може да изхаби механизма.

Настройка на часовника

Когато навивате ръчно часовника, е препоръчително да го сваляте от ръката си. За да настроите часовника докато го носите, трябва да приложите натиск върху короната, за да го завъртите. Това може да доведе до по-бързо износване на механизма, което в дългосрочен план ще ви струва повече при ремонт. Вместо това, за да избегнете повреда, свалете часовника и го навийте, като го държите с другата си ръка.

Когато настройвате часовника, не забравяйте, че не трябва да го навивате между 21:00 и 3:00 сутринта, особено ако часовникът ви има функция за ден или дата. По това време зъбните колела на часовника работят за превключване на датата и сверяването, а това може да причини проблеми с прецизността на зъбните колела на датника.

Почистване и обслужване

Трябва редовно да почиствате часовника си. Особено ако го носите често, мръсотията може да се натрупа доста лесно. Избършете го внимателно с мека кърпа, ако часовникът не е водоустойчив. Ако е водоустойчив, можете да го избършете с мека кърпа, потопена в смес от сапун и вода, за да премахнете праха и мръсотията. За да сте сигурни, че часовникът ще остане точен, внимавайте около коронката и бутоните.

Няма точна времева рамка, в която трябва да обслужвате часовника си. Всичко зависи от марката, качеството или възрастта на часовника. Общоприето е обаче, че часовникът трябва да получава пълна профилактика на всеки 5 години и все по-често с остаряването.

Прочете още: Как работят автоматичните часовници

Ако вашият часовник е водоустойчив и се къпете често с него или се занимавате с водни спортове, препоръчително е да проверявате водоустойчивостта на часовника всяка година, за да избегнете навлизане на вода в механизма.

Както всеки любител на часовниците, всички ние искаме нашите часовници да работят гладко и ефективно, и следвайки тези няколко прости стъпки, вашият гарантирано ще ви служи вярно цял живот.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *