Предоставено специално за читателите на NewBusiness.bg от Преслав Недев, Ведомост Инфо – счетоводно-данъчен портал
Почти всяко семейство притежава имот за почивка – вила, наследствена къща на село или в малък град. Други живеят в малки атрактивни градчета, или в красиви села.
Сигурен съм, че на някои от читателите им е омръзнало да бъдат наемни работници, всеки ден да се съобразяват с работно време, работно място, с капризи на работодатели. Дори вечер след работа са мечтали как ще излязат от големият град, ще се преместят да живеят някъде на тихо, а пък и защо да не правят бизнес с имотите, които притежават.
В следващите няколко статии, ще ви предложа няколко варианта за стартиране на малък семеен бизнес. Като предварително условие приемам, че дадено семейство притежава имот, има определени малки спестявания (или казано модерно „капитал”), които е готово да рискува за подобен проект. В тези редове не може да очаквате някакъв бизнес-план, с който да кандидатствате за финансиране. Те ще са насочени само към административните процедури и данъчното облагане. Приложимите нормативи са Законът за туризма (ЗТ), Наредба за категоризиране на средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения (НКСПМНЗХР), Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма, Законът за местните данъци и такси (ЗМДТ), Законът за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Законът за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Законът за данък върху добавената стойност (ЗДДС), Законът за задълженията и договорите (ЗЗД), Закон за регистър БУЛСТАТ (ЗРБ), Търговският закон (ТЗ), Кодексът за социалното осигуряване (КСО), Наредба за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ).
Първи стъпки. Категоризация, патентна данъчна декларация
Възможни са два варианта – първият да се направи контакт с туроператор или туристически агент, с който да се сключи договор за предоставяне ползването на имота. В този случай категоризацията ще я извърши този туристически агент.
Ако все пак решението е да се направи изцяло самостоятелен бизнес, като се поеме и намирането на евентуални почиващи, ще трябва да се регистрира фирма по Търговският закон. Това задължение произтича от изискванията по Закона за туризма – чл.45 ал.1 . От тук вече може да се избере каква да е формата – дали да е Едноличен търговец или да е някакъв вид дружество.
Първоначално ще се спра на Едноличният търговец, където този избор има едно от малкото предимства спрямо другите форми, поради патентното облагане.
При положение, че вече има регистрация по Търговският закон, се стига до категоризацията на имота.
Съгласно чл. 50, ал. 1 от Закона за туризма на задължително категоризиране, независимо от формата на собственост и начина на стопанисване, подлежат туристическите обекти по чл. 3, ал. 3, т. 1, 2 и 3 ЗТ:
1. средствата за подслон – хотели, мотели, вилни и туристически селища;
2. местата за настаняване – пансиони, почивни станции, семейни хотели, самостоятелни стаи, вили, къщи, бунгала и къмпинги;
3. заведенията за хранене и развлечения – ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове.
Гореизброените туристически обекти се категоризират в категориите: „една звезда“, „две звезди“, „три звезди“, „четири звезди“ и „пет звезди“ във възходяща градация (чл. 51, ал. 1 ЗТ и чл. 12 от Наредба за категоризиране на средствата за подслон, местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения).
Средствата за подслон се категоризират в следните категории:
– хотели – „една звезда“, „две звезди“, „три звезди“, „четири звезди“ или „пет звезди“;
– мотели – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– вилни селища – „три звезди“, „четири звезди“ или „пет звезди“;
– туристически селища – „две звезди“, „три звезди“ или „четири звезди“ (чл. 13 НКСПМНЗХР).
Местата за настаняване се категоризират в следните категории:
– пансиони – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– почивни станции – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– семейни хотели – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– самостоятелни стаи – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– вили – „три звезди“, „четири звезди“ или „пет звезди“;
– къщи – „една звезда“, „две звезди“ или „три звезди“;
– бунгала – „една звезда“ или „две звезди“;
– къмпинги – „една звезда“ или „две звезди“ (чл. 14 НКСПМНЗХР).
Във тук разискваният случай категорията на туристическите обекти се извършва от кмета на общината по предложение на общинската експертна комисия по категоризиране (ОЕКК) – чл. 52, ал. 1 и 2, т. 1, 2 и 3 ЗТ и чл. 4, ал. 1, т. 4 Устройственият правилник на Държавната агенция по туризъм.
Кметът на общината по предложение на ОЕКК, определя категория на:
1. средствата за подслон – категория „една звезда“ и прилежащите към тях заведения за хранене и развлечения;
2. семейните хотели, пансионите, къщите, самостоятелните стаи и прилежащите към тях заведения за хранене и развлечения – категория „една звезда“, „две звезди“ и „три звезди“;
3. другите места за настаняване – категория „една звезда“, „две звезди“ и прилежащите към тях заведения за хранене и развлечения;
4. самостоятелните заведения за хранене и развлечения – категория „една звезда“ и „две звезди“.
Какви документи са ни необходими?
Лицето, което извършва или ще извършва хотелиерство или ресторантьорство в туристически обект по чл. 3, ал. 3, т. 1, 2 и 3, или упълномощено от него лице подава заявление за категоризиране на обекта до съответния категоризиращ орган (чл. 50, ал. 3 ЗТ и чл. 6, ал. 1 НКСПМНЗХР). Заявлението е по образец съгласно Приложение № 5 към НКСПМНЗХР (ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА СРЕДСТВО ЗА ПОДСЛОН ИЛИ
МЯСТО ЗА НАСТАНЯВАНЕ) или Приложение № 6 към НКСПМНЗХР (ЗА КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ЗАВЕДЕНИЕ ЗА ХРАНЕНЕ ИЛИ РАЗВЛЕЧЕНИЯ) – чл. 6, ал. 1 НКСПМНЗХР.
Към заявлението се прилагат следните документите:
1. удостоверение за актуална съдебна регистрация на лицето – оригинал или заверен препис или копия от документи, удостоверяващи, че юридическото лице има право по силата на друг закон да извършва стопанска дейност;
2. удостоверение, че лицето не е в процедура по ликвидация или несъстоятелност;
3. формуляр за определяне на категорията по образец съгласно Приложение № 9 към НКСПМНЗХР (ЗА
СРЕДСТВО ЗА ПОДСЛОН ИЛИ МЯСТО ЗА НАСТАНЯВАНЕ) или Приложение № 10 към НКСПМНЗХР (ЗА ЗАВЕДЕНИЕ ЗА ХРАНЕНЕ И РАЗВЛЕЧЕНИЯ);
4. копия от документите за собственост на обекта;
5. копие от договора за наем или от друг договор, от който е видно, че са налице условията лицето да извършва съответната туристическа дейност в обекта;
6. документ, удостоверяващ въвеждането на обекта в експлоатация;
7. нотариално заверено пълномощно, когато заявлението се подава от пълномощник – оригинал;
8. документ за платена такса за категоризиране (чл. 50, ал. 3 ЗТ, чл. 6, ал. 2 и чл. 7, ал. 2 НКСПМНЗХР).
Колко струва това удовоствие?
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма в производството по категоризиране на туристическите обекти се дължат следните такси:
за категоризиране на места за настаняване – пансиони, почивни станции, семейни хотели, самостоятелни стаи, вили, къщи, бунгала, къмпинги:
а) до 20 стаи – 250 лв.;
б) от 21 до 40 стаи – 500 лв.;
в) от 40 до 60 стаи – 940 лв.;
г) от 61 до 100 стаи – 2500 лв.;
д) над 100 стаи – 5000 лв.
е) за едно легло в самостоятелна стая – 10 лв.
При подаване на заявлението за категоризиране се заплаща половината такса, а при получаване на категорийната символика, включваща удостоверение и табела – втората половина от таксата (чл. 2, ал. 2 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма).
За вписване на настъпили промени в обстоятелствата в Националния туристически регистър относно категоризираните туристически обекти се заплаща такса от 150 лева (чл. 3, ал. 1 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма).
За издаване на дубликат на удостоверение за категоризиране на туристически обект се заплаща такса от 100 лева (чл. 3, ал. 2 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма).
За изработване на нова табела от категорийната символика при захабяване на издадената се заплащат 50 лева (чл. 4, т. 1 от Тарифа за таксите, които се събират по Закона за туризма).
След като платим, какво следва?
Заявленията за категоризация се разглеждат от съответната експертна комисия в четиринадесет дневен срок от постъпването им. Тя открива процедурата по категоризиране на обекта, когато констатира, че представените документи отговарят на изискванията на чл. 6 или чл. 7 наредбата за категоризиране на средствата за подслон и издава временно удостоверение за откритата процедура, валидно за два месеца. То пък се изпраща на заявителя на адреса на обекта или на друг адрес, посочен от него, в четиринадесет дневен срок от заседанието на Експертната комисия по категоризация на туристически обекти към председателя на Държавната агенция по туризъм и съответно – в седем дневен срок от заседанието на общинската екпертна комисия.
Временното удостоверение се поставя на видно за туристите място, като в него са вписани следните данни:
1. пореден номер;
2. вид и наименование на обекта;
3. адрес на обекта;
4. собственик на обекта – наименование, седалище, БУЛСТАТ;
5. лице, извършващо дейност в обекта – наименование, седалище и БУЛСТАТ, ако има такъв;
6. срок на валидност;
7. номер и дата на протокола от заседанието на експертната комисия за откриване на процедурата;
8. подпис на председателя на ДАТ, съответно на кмета на общината или на оправомощено от последните длъжностно лице и печат.
В случай, че съответната комисия констатира нередовности в представените документи, заявителят трябва да ги отстрани в четиринадесет дневен срок от уведомяването за това. Ако по независещи от него причини заявителят не може да отстрани нередовностите своевременно, той може да направи писмено обосновано искане до председателя на комисията за удължаване на срока. Искането следва да бъде направено в рамките на 14-дневния срок. Съответната комисия може да вземе решение за удължаване на срока с не повече от 30 дни. Решението се взема с обикновено мнозинство от присъстващите членове на комисията. При отстраняване на нередовностите в срок процедурата за определяне категорията на обекта продължава.
Открита процедура за категоризиране на туристически обект може да се прекрати, като за целта се подава заявление, към което лицето прилага издаденото временно удостоверение.
Комисиите по категоризиране с мнозинство две трети от състава си, присъстващ на заседанието, вземат решение за създаване на експертни работни групи за проверка на място на туристическите обекти за изпълнение на нормативните и минималните задължителни изисквания към всеки туристически обект, разписани в приложения към наредбата.
Експертните работни групи се състоят от председател и членове, като в експертните работни групи, които се създават от ЕККТО, може да се включат външни експерти, които работят по граждански договор.
Проверките на място се извършват от експертните работни групи в състав най-малко трима души. За проверката се съставя констативен протокол, който съдържа предложение за определяне или за отказ за определяне на вид и категория на туристическия обект и следните данни:
1. имената на съставителя и длъжността му;
2. датата и мястото на извършената проверка;
3. правното основание за съставянето му;
4. описание на съответствията и несъответствията с изискванията за съответната категория;
5. предписания и срок за отстраняване на констатираните несъответствия (ако има такива);
6. наименованието и седалището на заявителя или на упълномощено от него лице;
7. имената и точните адреси на свидетелите;
8. обяснения и/или възражения на заявителя или на упълномощеното от него лице;
9. имената и подписите на всички проверяващи;
10. имената и подпис на заявителя или на упълномощеното от него лице, а при отказ от негова страна – на един свидетел
При откриване на несъответствия с изискванията за съответната категория, за които се допускат предписания, определени в съответното приложение, експертните работни групи дават задължителни предписания за отстраняването им, като срокът за тяхното изпълнение не може да надвишава 45 дни.
Когато се констатират несъответствия с изискванията за съответната категория, за които не се допускат предписания, експертните работни групи предлагат определяне на категория, по-ниска от заявената, или отказ за определяне на категория.
Обясненията или възраженията по констативния протокол се отразяват при подписването му на място след приключване на проверката или се отправят писмено до съответната комисия в три дневен срок от приключване на проверката.
Председателите на експертните работни групи в седем дневен срок от извършването на проверката на място въз основа на констативния протокол изготвят доклад до съответната комисия, който съдържа предложение за определяне категория на туристически обект или за отказ за определяне.
Когато на основание на доклада комисията установи, че дадено средство за подслон или място за настаняване не отговаря на изискването за минимален брой прилежащи заведения за хранене и развлечения, определено в съответното приложение, тя предлага определяне на категорията му след подаване на заявление за изисквания брой заведения.
Определянето на категория на туристическите обекти
се извършва в следните срокове:
1. за туристическите обекти по чл. 2, ал. 2 НКСПМНЗХР – в срок три месеца от датата на откриване на процедура за категоризиране със заповед на председателя на ДАТ;
2. за туристическите обекти по чл. 2, ал. 3 НКСПМНЗХР – в срок два месеца от датата на откриване на процедура за категоризиране със заповед на кмета на съответната община.
На категоризираните туристически обекти се издава категорийна символика в четиринадесет дневен срок от датата на заповедта за определяне на категория. Категорийната символика включва удостоверение и табела. Категорийната символика е унифицирана и се издава по образец, утвърден от министъра на икономиката.
В удостоверението се вписват следните данни:
1. пореден номер;
2. вид и наименование на обекта;
3. категория на обекта;
4. капацитет на обекта (за заведения за хранене и развлечения – брой места на открито и закрито);
5. адрес на обекта;
6. собственик на обекта – наименование, адрес, БУЛСТАТ;
7. лице, извършващо дейност в обекта – наименование, седалище и БУЛСТАТ, ако има такъв;
8. номер и дата на заповедта на категоризиращия орган за определяне на категория;
9. подпис на категоризиращия орган или на оправомощено от него длъжностно лице и печат.
Табелата съдържа информация за:
1. вида на туристическия обект – на български и на английски език;
2. определената категория на туристическия обект
Надписите за вида, наименованието и категорията на туристическите обекти трябва да съответстват на посочените в удостоверението и да не въвеждат в заблуждение туриста.
Удостоверението и табелата се поставят на видно място в обекта
Категоризиращият орган по предложение на съответната комисия издава заповед за отказ за определяне на категория в случаите, когато:
1. не се отстранят нередовностите по заявлението и приложените към него документи в сроковете по чл. 10, ал. 1 и 3 НКСПМНЗХР;
2. не са изпълнени минималните задължителни изисквания за вид и категория на туристическия обект, определени в съответното приложение;
3. е налице обективна невъзможност експертната работна група да извърши проверка на място в обекта по вина на проверяваното лице;
4. при проверка по документи или на място се установи, че компетентен да определи категорията на съответния туристически обект е друг орган;
5. при открита процедура за категоризиране се констатира промяна на лицето, което извършва или ще извършва хотелиерство или ресторантьорство
6. при открита процедура за категоризиране се констатира, че лицето е в производство по ликвидация или несъстоятелност.
Категоризиращият орган по предложение на съответната комисия определя категория, различна от заявената, при неизпълнение на изискванията, съответстващи на заявената категория, определени в приложенията към наредбата.
Заповедите на съответния категоризиращ орган, с които се отказва определяне на категория или се определя различна от заявената категория, подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Какъв беше смисълът на тази бумащина?
Категоризираният имот се вписва в Националния туристически регистър към ДАТ.
Категорията на туристическите обекти е безсрочна, т.е. еднократно се плащат пари за тази процедура. Ако случайно от общината се опитват да ви накарат да подновявате категоризацията, това е неправомерно.
При загубване или унищожаване на първоначално издаденото удостоверение се издава дубликат по заявление с приложена декларация за обстоятелствата, при които е станало загубването или унищожаването – такса 100 лв за дубликат, такса 150 лв за промяна на обстоятелствата – например ако се категоризират още стаи, първоначално невключени в дейността. Издадените дубликати се отразяват от съответния категоризиращ орган в Националния туристически регистър.
При захабяване на табелата може да се заяви изработка на нова
Категорията на туристическите обекти се прекратява в следните случаи:
1. по искане на собственика на туристическия обект;
2. при промяна на вида на туристическия обект;
3. при реконструкция или разширение на туристическия обект;
4. при повторно нарушение на изискванията на чл. 46, т. 1 ЗТ, съгласно който лицето, извършващо хотелиерство или ресторантьорство е длъжно да предоставя туристически услуги, съответстващи на изискванията за определената категория на обекта;
5. ако в шест месечен срок лицето, подало заявление за категоризиране, не се яви за получаване на категорийната символика
6. при неизпълнение на задълженията по чл. 49, ал. 1, 3 и 4 ЗТ (чл. 53, ал. 1 ЗТ и чл. 23, ал. 1 НКСПМНЗХР).
В случаите по чл. 23, ал. 1, т. 2 и 3 НКСПМНЗХР хотелиерът е длъжен в тридесет дневен срок от промяната да подаде заявление до съответния категоризиращ орган.
Категорията на туристическия обект се прекратява със заповед на съответния категоризиращ орган.След прекратяването на категорията на туристическия обект нова категория на обекта се определя по реда за първоначално категоризиране, изложен по-горе в процедурата (чл. 53, ал. 2 ЗТ и чл. 23, ал. 4 НКСПМНЗХР).
Когато лицето, извършващо хотелиерство и/или ресторантьорство, желае категорията на обекта да бъде променена, то предприема съответните действия и подава заявление за определяне на категория.
При прекратяване категорията на туристически обект председателят на ДАТ предприема съответни действия за публично оповестяване на прекратяването чрез средствата за масова информация.