Как да имаме постоянно бодър ум

Случвало ли ти се е да си стоиш вкъщи гладен и да търсиш някое вкусно ястие в онлайн платформа (като Foodpanda например)? Дори никога да не си поръчваш, само като гледаш вкусотиите и тялото ти започва да отделя слюнка. В един такъв момент чувстваш силна мотивация да се нахраниш много хубаво.

Една подобна ситуация ни накара да се замислим какво всъщност поддържа ума ни бодър и може ли да се възползваме от собствените механизми на тялото, за да поддържаме бодър ум и силна мотивация. Интересното беше, че гладуването се оказва един от движещите механизми на бодрост – интересно, а? Нищо чудно, че е трудно да заспиш, когато си гладен! За щастие има и други по-приятни механизми. Ето ги и тях!

Редовен спорт (и то интензивен)

Някой може да се зачуди как така интензивните спортове, които са основно физическа работа, ще ни накарат да се чувстваме по-бодри умствено. Връзката е малко сложна, но много учени отчитат такава. Всъщност, ако трябва да сме напълно искрени, след интензивна тренировка ще сме изтощени и умствено, поне в някаква степен, но не това е идеята на тренирането.

Доказано е, че физическото натоварване увеличава умствената ни сила и бодрост по различни механизми. Прави ни по-устойчиви на умора и стрес, което ни помага за издръжливостта през деня. Все още не е ясно какъв точно е механизмът и връзката между мускулното изтощение и тренирането на мозъка, но такава има! Така че ако често се чувстваш уморен, спортувай повече. Звучи нелогично, но е истина. Учените препоръчват вдигане на тежести, даже и за жени, или пък спринтове за време.

Тайминг на храната

Не е тайна, че начинът, по който се храним, има доста голямо значение за това как се чувстваме. Кой да предположи обаче, че и времето, в което се храним, също има такова значение? И по-точно – интервалите и постоянството. Тоест далеч по-добре е ако се храним на малко по-дълги интервали и в сравнително постоянни часове. Например закуска в 8, обяд в 12, следобедна закуска в 3 и вечеря в 7.

Такъв тип хранене помага на мозъка да не се фокусира постоянно върху храната, а да остави това за определените часове, в които се храним. Това може да е малко сложно, особено с вечерята, тъй като много хора обичат да ядат късно вечер или просто нямат време да се подготвят и ядат когато им падне. В такава ситуация можем да помислим за алтернатива – все пак смятайки, че в бързата доставка на храна София е доста развита, имаме доста избори.

Възползване от нуутропици

Нуутропиците са полезни за тялото естествени вещества, които се намират в различни храни. Кофеинът например е нуутропик, както е и креатинът – протеин от телешкото месо, който много спортуващи приемат за по-добър прилив на енергия по време на интензивни тренировки. Интересното е, че специално креатинът има дори по-добър ефект върху мозъка, тъй като този орган използва над 22% от енергията ни през деня.

Има и редица други такива вещества, някои от които са ни по-познати. Най-добре ще е обаче сам да ги проучиш и да видиш кои би искал да използваш.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *