Старите хора обичат да казват, че да си разбиеш главата в стената е най-добрия начин, за да проумееш нещо. Вероятно са прави. Само че този принцип не е особено подходящ, когато от това зависи икономическата стабилност на държавата, а от вас се очакват навременни и адекватни действия… Защото тук „проба-грешка“ може да има катастрофални последици.
Хубавата новина е, че правителството най-накрая започна да проявява здрав разум и да говори за финансово стимулиране на икономиката, за структурен дефицит и за финансиране чрез облигационен заем. Все неща, за които говорят експерти, банкери и финансисти още от края на 2009 година.
За никой не е тайна, че приетите преди месец мерки и до момента не са влезли в сила и са на практика неефективни. Ето защо на 5 май правителството обяви нови. След заседанието на Министерския съвет в сряда Борисов и Дянков съобщиха, че онези 900 млн. лв., които правителството планираше да събере, като вдигне ДДС на 25%, ще влязат в хазната „по трудния начин“. Според Дянков това няма да става с увеличаване на косвения данък, а с допълнителни икономии от 20% в цялата държавна администрация и чрез активна икономическа политика главно в сферата на инфраструктурата и за създаване на повече работни места. „Целта ни е България да стане най-доброто място за правене на честен бизнес в Европа“, обясни вицепремиерът. Редица положителни сигнали показват, че се отлепяме от дъното на кризата, в същото време обаче в много страни в Европа ситуацията остава тревожна, допълни Дянков.
„Неслучайно активната част от населението е гласувала за нас, през последните две седмици се занимавах с четене, слушане и гледане на всякакви интерпретации на антикризисните мерки“, каза премиерът. Той обясни, че въвеждането на специализирани съдилища и промени в наказателно процесуалния кодекс, също ще дадат добър резултат. Прокуратурата също вече работи много активно, допълни Бойко Борисов.
С актуализация на бюджета ще се осигури допълнително финансиране за здравеопазването, тютюнопроизводството, транспорта и инфраструктурата, заяви премиерът Бойко Борисов след заседанието на правителството. Според него предложението за актуализацията вече е внесено в деловодството на Народното събрание. Нека припомним, че тази стъпка беше планирана за юли. Премиерът призна, че тези действията могат да се нарекат леви, но е наложително да бъдат направени. Става дума за допълнителни разходи, с които да бъдат изплатени премиите на тютюнопроизводителите в размер на 116 млн. лева. Други около 220 млн. лв. ще бъдат насочени към бюджета на Националната здравноосигурителна каса, за да може с тях да се плати на лекарите и болниците. Близо 148 млн. лв. ще отидат за социално подпомагане и за изплащане на обезщетения на съкратени служители, а с 10 млн. лв. ще бъде „подкрепена“ заетостта на най-нуждаещите се хора. Пари ще получат Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на транспорта, за да финансират конкретни инфраструктурни проекти. Близо 300 млн. лв, ще отидат за военни хеликоптери договорите, за които бяха подписани от предишното правителство.
Включена е също така и мярката за ограничаване на субсидията от републиканския бюджет за политическите партии с 15 на сто. Общият ефект от ограничаването на нелихвените разходи и трансфери/субсидии от републиканския бюджет възлиза на около 1 млрд. лв. (1.5% от прогнозния БВП).
Освен това се предвижда към резерва за структурни реформи да се включи резерв за допълнителни фискални мерки, за да може да се посрещне сериозния натиск върху разходите за разплащане на възникнали неразплатени задължения от предходни години и други приоритетни разходи. Основната част от тези разходи е предназначена за обезпечаване на механизма за уреждане на задължения по републиканския бюджет чрез „Българска банка за развитие“ АД, както и за разплащане на задължения по международни договори, за финансиране на инфраструктурни обекти с национално значение, за премите на тютюнопроизводителите, за субсидии за Национална компания „Железопътна инфраструктура“ и други.
„В момента данъчните, митниците, МВР и ДАНС правят специализирани групи, които ще се занимават с контрабандата на цигари, строително желязо и горива. От това предвиждаме допълнителни 500 млн. лв. в приходната част на бюджета. „Ако трябва ще сложим полицай до всяка бутка за продажба на цигари и алкохол, но ще съберем парите“, закани се премиерът.
На 15 май ще се събере съвета по изпълнение на административната реформа и всеки министър ще предложи мерките, които ще предприеме, стана ясно още от заседанието на кабинета. „Ако искат лампи да гасят, ако искат да съкращават секретарката си, както предложат. Аз съм разпоредил да бъдат освободени личните шофьори, който както иска да се предвижда, има достатъчно начини. София има „метро слънце“, пошегува се премиерът. Дано обаче това не остане в сферата на добрите пожелания…
По думите му част от мерките, които са приети от правителството ще бъдат въведени и през 2011 година. Емитирането на външния дълг ще отиде за да се попълнят фискалния резерв, за да може външните експерти да са спокойни, че бордът и левът са стабилни. „Цялата тежест, да не отидем до крайния потребител, го поемаме ние като държава, като не вдигаме ДДС“, заяви Борисов.
Премиерът обясни, че трябва да се следи и какво става около нас, защото „когато мечката играе в комшиите, ще дойде и в твоя двор да играе“. Той припомни ситуацията в Румъния в момента, и изискването на Международния валутен фонд за вдигане на плоския данък и ДДС. „Същото става и с Гърция, акцизите им са отишли на 30%, това вече е прието, ДДС стигна 24 процента. Трябва да покажем, че България има правителство, което не чака да му заповядват отвън и едва тогава да вземе мерки“, посочи Борисов.
Този път кабинетът май намери правилния път за изход от кризата. Остава и да успее да приложи смелите си решения на практика.