Повече от половината българи живеят на кредит. Това съобщи в сутрешния блок на бТВ „Тази сутрин” Левон Хампарцумян, член на УС на Асоциацията на банките в България. Той обаче не се ангажира с конкретни данни.
Лихвите не се качват или падат „по волята на добри или лоши чичковци“, а на базата на пазарните условия в света и в България”, каза банкерът. Според него твърденията, че у нас лихвите са най-високи в ЕС, са възприети от хора, които слушат популистки изказвания на политици.
По повод случаи на обявен за продан апартамент заради дългове към банки, Хампарцумян каза, че преди кризата всички са били по-оптимистични – и клиентите, и самите банки.
„Има 32 банки на пазара с различни политики, някои са били агресивни, с даване на лесни кредити, но така или иначе крайната отговорност за решението какъв кредит да се вземе и как да се организира това е на самия клиент”, каза експертът. Според него не може да се говори за договорка между банките и частните съдебни изпълнители, за да бъде продаден апартамент на ниска цена на определен купувач, а банката така или иначе да си получи парите. Той обясни, че стандартната процедура предвижда клиентът първоначално да има възможност сам да продаде жилището си.
Пазарът на недвижими имоти е потиснат в момента и е с „около 30-40-50% по-нисък в сравнение с периода преди 2008 година, когато имаше бум, след това дойде кризата и се срина”, каза Хампарцумян.
Когато стойността на обезпечението падне под стойността на кредита, това е истинската криза в строителството и в цените на жилищата, коментира още банкерът. По думите му това не е масово явление.
Според Хампарцумян предложението за закон, с който да се обявява фалит и на физическите лица, ще даде възможност за „изкуствен фалит“. Това обаче в много страни означава, че всеки, обявил фалит, до края на живота си не може да разчита на никакъв кредит.