Незабавно да се премахнат монопола на браншовите организации, фиксираните цени и тарифи и всички ограничения за рекламиране на свободните професии – за това се обявиха от Института за пазарна икономика.
Представено бе изследване за ефектите от регулирането на четири свободни професии у нас: одитори, архитекти, инженери и фармацевти. България попада в категорията на тези страни членки на ЕС, които налагат строги регулации, стана ясно от направения анализ. Тези ограничения обаче не гарантират по-добро качество на услугата и са в ущърб на потребителите, бяха категорични икономистите.
Препоръчано бе да се облекчат регулациите, свързани с бизнес структурите, да се облекчат бариерите, свързани с навлизане в професиите, както и да се премахнат някои изключителни права за свободните професии, които ограничават предоставянето на определени услуги.
България е на първо място в Европа по степен на ограничения за професията „одитор“ – коментира Зорница Манолова от Института за пазарна икономика. Не по-малък проблем са и високите изисквания за образование и професионален стаж, които често се явяват сериозна спънка за професионална реализация.
Ограничаването на собствеността при фармацевтите ощетява конкуренцията и вреди на потребителите, смята икономистът Петър Ганев. Според него се създават предпоставки за заобикаляне на закона и откриване на „прикрити“ вериги от аптеки чрез свързани фирми или лица. Препоръчано бе още да отпадне регулацията при цените на лекарствата от позитивния списък.
При архитектите и инженерите основна пречка се създава от необходимостта да бъдат членове на съответната браншова камара, което не е задължително условие в много други европейски страни.