Дълъг и труден е пътят от избора до закупуването и инсталирането на нови интериорни врати. Проблеми могат да се появят на всяка крачка и още по-вероятно е непрестанно да сте преследвани от съмнението дали сте направили правилния избор и дали да не оставите старите си врати завинаги. Така е с всичко ново, докато си направи място в живота Ви. А след това? След това е нужно да се грижите за него. Но как?
Защо трябва да полагате грижи преди и след инсталация?
Поддържането на външния вид на вашите нови врати е не по-малко важно от външния им вид и съчетанието им с останалия интериор на дома Ви. Вратите са дългосрочна инвестиция, която трябва да отговаря на три основни правила – качество, стил и достъпност. Ако се намирате насред основен ремонт и интериорните врати са последното, за което мислите, знайте че след това те ще са почти всичко, което ще виждате.
При инсталирането на нови врати винаги има известен хаос. Особено ако поръчката Ви пристигне по-рано, а до монтажа остава цяла седмица. Затова е препоръчително да наемете фирма, която едновременно ще достави, инсталира и премахне старите Ви врати (ако има такива). За какво обаче трябва да внимавате Вие? На първо място, тъй като дървесината е естествен продукт, е от изключителна важност да се съхранява правилно. Обичайна практика е вратите да се пренасят със защитно покритие, което ги предпазва от надраскване. Вашата задача е да освободите необходимото пространство за инсталацията, така че вратата да не се удари в мебел или стена. Това е особено вероятно при интериорните врати с кухо ядро.
Какво да правите, ако монтажът не е същия ден?
1. Съхранение. Когато до монтажа на новите врати Ви делят повече от 24 часа, не е разумно да оставяте новите си врати прави, подпрени до стената. Нужно е да ги сложите легнали върху земята. По този начин намалявате риска от потенциално падане, надраскване или отчупване на дръжката.
2. Слънце. Откритото дворно пространство може да Ви се стори много подходящо, но директната слънчева светлина не е полезна за дървото. Ако оставите новите врати за седмица, боята или лакът им ще избелеят за това време, а дървесината от едната страна ще изсъхне. По този начин балансът от тази страна ще е нарушен и това ще се чувства при всяко отваряне и затваряне. Възможно е дори пантите да се изкривят, защото тежестта няма да е равномерно разпределена. По същия начин не бива да поставяте радиаторни печки близо до вратите. По време на производствения процес в дървото оставя малко количество влага, което го прави по-гъвкаво и издръжливо. Когато тази влага изчезне (ще забележите малки капчици по повърхността), дървото става крехко и чупливо.
3. Влага. Имайте предвид, че този тип врати са предназначени за закрити пространства. Не ги инсталирайте като външни или, независимо колко силно цените естетическите им качества. Докато вътре в дома Ви за интериорните врати и тяхното покритие е най-опасна силната топлина от нагревателните уреди, то влагата и непрестанната промяна на атмосферните условия също могат да проникнат в дървесината, да размекнат влакната и да предизвикат раздуване, напукване и поява на мухъл. Вратата се изкривява, натежава и поврежда пантите. Може дори да остави резки по пода и да повреди касата и стената.
4. Опаковката. Докато чакате монтажистите да пристигнат, не махайте защитната опаковка от новите си интериорни врати. Възможно е любопитството да Ви изгаря отвътре да зърнете новата си придобивка, но не се поддавайте на изкушението. Рискът не си заслужава, нито вероятните драскотини и повреди.
5. Ръкавици. В случай че монтажистите не разполагат с чисти ръкавици, подгответе два-три чифта, за да не останат отпечатъци по повърхността.
6. Време. Казват, че търпението е майка на успеха, но при интериорните врати не бива да отлагате повече от 14 дни за инсталирането. Така вратите имат по-малко шансове да се повредят, а Вие – по-малко поводи за притеснение.