За бизнеса иновацията, може да се окаже животоспасяваща операция и това трябва да стане фокус на внимание не само за научните среди, не само на държавните институции, но най-вече за бизнеса. Защото без заинтересованост към постиженията, без натиск от страна фирмите към науката да търси решения, които са полезни и носят по-висока ефективност и производителност, няма да има напредък нито за една страна. Усилията вече добиват много организиран характер и на новите лидери на Евросъюза. В навечерието на тазседмичните обсъждания за иновациите в Европейския Съвет, Асоциацията на Европейските търговско-промишлени палати „ЕВРОПАЛАТИ“ призова лидерите от ЕС да възприемат бизнес ориентиран подход към политиката в областта на иновациите.

„Традиционния подход към политиката в областта на иновациите, който има силно научно-изследователска насоченост, е морално остарял,“ каза Генералният секретар на ЕВРОПАЛАТИ, Арналдо Абруцини. „Иновациите трябва да довеждат идеите до пазара и предприемачите и бизнеса играят ключова роля в този процес. Очакваме тази седмица държавните глави да потвърдят необходимостта от нов подход към политиката в областта на иновациите, който да отразява движещата роля на пазара.“

Така например, новите европейски партньорства за иновации, заложени в стратегията „Съюз за иновации“, с цел да помогнат за преодоляване на основните предизвикателства на съвременното общество, трябва да се оценяват и по това колко идеи довеждат до пазара и следователно, какъв растеж акумулират и колко работни места създават.
Индексът на „Съюза за иновации“ за 2010 г. потвърждава тези изводи – страните, които са се представили най-добре в областта на иновациите в Европа (Дания, Финландия, Германия и Швеция) успяват да доведат технологичните си познания до пазара и демонстрират отлични връзки между научно-изследователската база и бизнеса.

Темата за иновациите от доста време се дискутира и у нас, но резултатите бихме казали, че все още са доста епизодични. Опитите да се събират научни постижения в база данни и да се чака бизнесът да ги хареса и да плати нещо за внедряването им, също не се увенчаха с успех.
Идва време с много загриженост да се погледне на въпроса за иновациите, защото особено за икономиките от страните от ЕС това е повече от наложително. Виждаме много повече прагматичен подход у бързо развиващите се икономики, голямите обороти им позволяват да бъдат по-динамични и да се развиват. Време е всички фирми в страните от Евросъюза като единно пространство за движение на стоки, капитали, услуги и хора, да изберат иновациите като приоритет. В противен случай рискуваме да се превърнем в една консервативна и застояла страктура със слаби перспективи за развитие в динамичната икономическа обстановка. Да не забравяме,че тази обстановка може да бъде използвана не само от Азиятските тигри, но и от Южноамериканските ягуари.

Българската търговско-промишлената палата констатира подобни ненасърчителни резултати в наскоро обобщените резултати от последната своя анкета проведена с над 3500 фирми. Смешен е броят на фирмите, които имат отношение към този въпрос. Даже тези, които се замислят по въпроса за иновациите, показват ниска степен на заинтересованост, показват непознаване на възможностите, включително и на предимствата на европейските проекти. Това е още по-сериозен сигнал за бързи действия. Успоредно с това мерките за улесняване усвояването на средствата по програма „Конкурентоспособност“, въпреки известния напредък, съвсем не отговарят на изоставането което имаме.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *