„Кризата не може да спре развитието на бизнеса – напротив. Самият факт, че от година насам милиардерите от 400 са станали 490 е достатъчно красноречив”, категоричен е   Павел Панов – управляващ партньор на In Your, първата компания у нас от типа One–stop–shop на пазара на тренинг услугите.

„Кризата показа на компаниите, че материалните ресурси не могат да ги изведат от нея, а нематериалните са тези, които ще го направят – хората, изграденият имидж и ноу-хау. Ето защо е важно постоянното усъвършенстване на знанията и подобряване на уменията – онова, което предлагаме в In Your Hands. Доброто управление на нематериалните активи прави една компания успешна”, допълва Павел Панов. Неговият екип доведе в България главния консултант световния лидер в сферата на корпоративните обучения СЕЛЕМИ  Амми Янебранд, която представи най-новата бизнес симулация на тема “Създаване на динамични бизнес стратегии при бързо променящи се пазарни условия”. В симулацията се включиха над трийсет мениджъри от различни компании, включително и представители на медиите. Те имаха шанса да ръководят отделни компании, да се състезават на бизнес пазар, да допускат грешки, които се случват и в реалния бизнес.

В България все още не се обръща внимание на допълнителното обучение на мениджърите, за разлика от традициите в Европа.
Като цяло българският пазар следва тенденциите на европейския. Онова, което ни различава е, че в България компаниите не обръщат внимание на финансовото „образование” на служителите, които не са занимават пряко с финанси. Разбирането на повечето европейски компании е, че независимо дали един служител се занимава пряко с управлението и отчитането на парите във фирмата, или работи в съвсем друга функционална област, той трябва да познава логиката на паричния поток и механизма, по който парите се превръщат в печалба, за да може по-ясно да види своята роля в създаването на парите в компания и съответно да работи целенасочено в тази посока.

Над 11 000 служители от над 500 български и чуждестранни компании са били обучени от тях. Най-голям дял от участвалите – 26%, са от сферата на производството, 13% са от сектора банки и финанси, 10% се занимават с търговия и други 10% работят в сферата на информационните технологии. Около 7% са служители на компании в сектора на логистиката, 6% – в телекомуникационни компании и други 6% в медии, 5% – във фармацевтичния сектор. Останалите 17% от участниците са служители на компании от секторите енергетика, услуги, недвижими имоти, горива и неправителствени организации.
 
Голяма част от компаниите (63%), които търсят подобни обучения за служителите си, са чуждестранни инвеститори в страната. Над 70% от компаниите са реализирали повторно обучение. Най-търсените тренинги са тези за средния оперативен мениджмънт и са свързани с по-ефективно управление на екипите и процесите, фини умения и майсторство при търговската комуникация. Често причината е очакваната по-висока ефективност от страна на оперативните мениджъри в компанията.

Основният екип на In Your Hands се състои от 8 експерта с разнообразен опит в сферите на управление на международна компания и на процесите по продажби, в неправителствения сектор и публичните институции, в банковата индустрия и образованието.„С In Your Hands ние искаме да покажем убедеността си, че всичко е в нашите ръце. От степента ни на подготвеност да взимаме правилните решения навреме зависи да увеличим и възможностите за успех. Точно това предлагаме и ние – онази база от знания, практики и опит, които са необходими, за да може бизнесът да се развива възходящо”- смята управляващият партньор в компанията Павел Панов.
“Едно от най-важните неща е подбора на трейнъри – да са били в този бизнес, да са паднали, да са се одраскали няколко пъти, да са станали и да са продължили още по-уверено” – сподели Павел Панов – управляващ партньор на In Your Hands и сертифициран фасилитатор по програми на CELEMI и на Eagle’s Flight, и допълни: “Обучавали сме хора от общински съвети, Държавната агенция по чужди инвестиции, НЕК и бих казал, че хората от държавната администрация също имат голяма нужда да се обучават, да изучават новите бизнес стратегии, за съжаление по министерствата не са толкова самокритични”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *