Според класацията на сп. Forbes по света има ни повече, ни по-малко от 793 милиардери. Противно на очакванията, две трети от тях всъщност са родени в бедност и не дължат благополучието си на наследство, родителска подкрепа или бляскаво образование.

Електронното издание Journal du Net представя някои от тези самородни богаташи и техните понякога доста поучителните истории. Предлагаме ви десет от тях.

Армансио Ортега, Испания, 18.3 млрд. долара (№10 в света)

Създателят на Zara Амансио Ортега Гаона е син на железничар. Той напуска училище на 14 години и започва работа в магазин за текстил в Ла Коруня. На 27 създава своя собствена модна марка (Goa) и започва производство на… пеньоари. С помощта на съпругата си постепенно обогатява колекциите си и отваря първия магазин Zara през 1975 г. Въпреки че успешният испанец все още притежава 60% от къщата майка – Inditex, той избягва светлината на прожекторите. Последната му публична изява датира от 2001 г.

Майкъл Дел, САЩ, 12.3 млрд. долара (№25 в света)

В университета Майкъл Дел не блести с успехите си. Затова пък обожава да проектира и сглобява компютри в стаята си в студентското общежитие. На 19 години окончателно се отказва от следването и създава собствена фирма с 1000 долара, които изкарва сам, продавайки абонаменти. Началото на кариерата си поставя през 1984 г., когато решава да не държи стоки на склад, а да продава само по поръчка и на ниски цени. Фирмите и частните лица, които по това време се интересуват от компютри, са заинтригувани и Дел доста бързо става вторият по големина производител на компютри в света. Между 1996 г. и 2000 г. акциите на компанията му скачат главоломно и превръщат собственика й в милиардер.

Леонардо Дел Вечио, Италия, 6.3 млрд. долара

Шестте му деца може би се хранят със сребърни лъжици, но не и той. Детството му е изключително трудно. Баща му умира пет месеца преди неговото раждане, а майка му, неспособна да се грижи за него, го оставя в дом за сираци. През 50-те години той става чирак в ателие за производство и сглобяване на машинни части в Милано. Мечтата му обаче е да има собствен бизнес. Така в края на 60-те години на миналия век Дел Вечио създава компанията Luxottica, която днес прави рамки за очила. Убеден в необходимостта от вертикална интеграция на своя бизнес, той придобива дистрибуторски предприятия и търговски вериги, които развива в международен план. Богатството му започва да наброява милиарди, когато спечелва договори с големите луксозни марки, като Armani, Ray-Ban и други.

Стийв Джобс, САЩ, 3.4 млрд. долара

Стийв Джобс, един от създателите на Apple, не е завършил образованието си, защото не е имал достатъчно пари да си плаща таксите. През 1976 г., в гаража на своите осиновители, той обаче създава „златната ябълка“, която ще го направи богат. Отстранен от компанията през 1985 г. той става баща на още една известна рожба – продуцентската компания Pixar. Завръщането му в Apple десет години по-късно е последвано от триумфа на i-продуктите.

Опра Уинфри, САЩ, 2.1 млрд. долара

Днес тя е най-богата жена в шоу-бизнеса и първата цветнокожа милиардерка. Известната водеща и телевизионна продуцентка Опра Уинфри обаче е родена на село, отгледана в изключителна бедност и тормозена сексуално от роднините си. Какво променя живота й? Тя се научава да чете на тригодишна възраст, редовно участва в църковните рецитали, което й помага да свикне със сценичните изяви. А, да, има и още нещо – на 19 години спечелва титлата Мис Черна Тенеси. 

Джон Пол ДеХория, САЩ, 2.5 млрд. долара

Преди да стане милиардер, Джон Пол ДеХория е обикновен бандит. Като дете продава коледни картички и вестници, за да помага на семейството си. Майка му не е в състояние да го издържа и затова го изпраща в приют. Там ДеХория тръгва по лошия път, забърква се с гангстерските банди в Лос Анжелос и на практика живее като скитник. Един ден учителят му по математика му казва, че от него нищо няма да излезе – реплика, която провокира гордостта на младежа и поставя началото на неговата трансформация.

Той постъпва в лаборатория за козметични продукти, но е уволнен, защото си позволява да критикува търговската стратегия на компанията. Със 700 долара на заем той създава собствен бранд за продукти за коса John Paul Mitchell Systems в сътрудничество със собственик на фризьорски салон. Това го превръща в милиардер.

Kjell Inge Røkke, Норвегия, 1.5 млрд. долара

Без никаква диплома, норвежецът Kjell Inge Røkke започва да работи на 17 години като обикновен рибар. Спестява спечеленото и взима пари на заем, за да купи първия си рибарски кораб. В края на 80-те вече притежава цяла флотилия.
Røkke обаче прави бизнес и на твърда земя. През 90-те години започва да придобива закъсали компании от различни сектори, преструктурира ги и ги продава с огромни печалби.

Майкъл Илич, САЩ, 1.4 млрд. долара

Майкъл Илич е роден в Македония. Пристига в САЩ заедно с родителите си. Като малък показва безспорен спортен талант и в един момент дори е на прага да подпише договор с бейзболен тим от Детройт. Мечтите му за кариера в спорта обаче се осуетяват заради сериозна травма на коляното.
През 1959 г. неуспелият бейзболист и жена му отварят пицарията Little Caesars Pizza, бизнес, който ще им донесе милиарди.

Джоан Роулинг, Великобритания, 1 млрд. долара

Преди да се превърне в известната и богата авторка на сагата за Хари Потър, Джоан Роулинг е една разведена майка, която живее на социални помощи във Великобритания и понякога пропуска обяда, за да може да нахрани дъщеря си. Именно заради нея тя започва да пише историята на чирака магьосник, която ще достигне тираж от 325 мил. копия. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *