Битката между привържениците на свободното споделяне на съдържание в интернет и развлекателната индустрия, която продължава вече месец, във връзка с американския законопроект SOPA (Stop Online Piracy Act), който е в Конгреса на САЩ, премина през седмицата на следващо ниво.

В мащабна международна операция ФБР и други служби атакуваха администраторите на сайта за споделяне на файлове Megaplaud и арестуваха няколко души. В отговор, в четвъртък хактивистката организация Anonymous се обедини с други хакерски структури в една от най-мащабните атаки срещу американски правителствени и корпоративни сайтове.

Първо, в късния следобед, излязоха от строя сайтовете на Министерството на правосъдието на САЩ, звукозаписната и филмова група Universal, RIAA (асоциацията на американската звукозаписна индустрия) и MPAA (асоциацията на американската филмова индустрия). След това ги последва и този на ФБР. Според съобщение на самите Anonymous, това е била най-голямата атака на организацията, с общо над 5600 участника.

Междувременно протестите срещу приемането на спорния законопроект SOPA в САЩ се ожесточиха през седмицата. Припомняме, че английската версия на Wikipedia спря да работи за един ден, в знак на протест срещу нормативния акт, който предвижда редица от най-популярните сайтове днес (YouTube, Facebook, Digg, Twitter, Wikipedia и др.) да станат незаконни.

Срещу SOPA вече се обявиха водещите корпорации от Силициевата долина, включително Google, Yahoo!, Facebook, Amazon, eBay и др., както и стотици технологични стартиращи предприемачи. Десетки други сайтове (включително и от България) спряха да работят за един ден в знак на протест.

От Фондация Mozilla, която развива браузъра Firefox, обявиха, че нейното писмо срещу законопроекта SOPA и изобщо срещу цензурата в интернет е подкрепено от над 40 милиона души, от които 30 милиона – само в САЩ. 13 милиона потребители са видяли страницата срещу законопроекта SOPA на Google, а 7 милиона са се подписали под петицията, публикувана там. Мнозина външни експерти се изказаха остро против законопроекта, посочвайки, че ако той бъде приет, това ще се отрази негавитно на предприемаческата среда и развитието на иновациите в САЩ, които ще се превърнат в страна, подкрепяща цензурата.

Междувременно стана ясно, че протестите имат известен ефект и върху американските конгресмени, от които всъщност зависи приемането на законопроекта. В края на седмицата броят на членовете на Конгреса, които са против скандалния текст е достигнал 122, като за сравнение, при неговото внасяне, този брой е бил едва 31.

Ден преди Wikipedia и други сайтове да прекратят работа в знак на протест, обаче президентът на асоциацията на фимловата индустрия на САЩ – MPAA определи техните действия като опити за защита на корпоративните им интереси (включвайки в тази група и Wikipedia, която е неправителствена организация и не генерира печалба!!?!).

С което на практика развлекателната индустрия показа, че нито се интересува от общественото мнение относно своите действия, нито може да си представи динамиката на събитията в съвременния свързан свят. Остава да видим дали конгресмените на САЩ все пак ще се поддадат на натиска от страна на филмовото и музикално лоби, защитаващо интересите на ограничен брой компании и ще приемат закон, който ще постави САЩ в списъка със страните, нарушаващи драстично свободата на интернет потребителите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *