Google I/O e годишната конференция на Google, на която компанията представя уеб приложенията и откритите уеб технологии, използвани за развитие на услугите й. Бизнесът получава уникална възможност да свери часовника си с тенденциите, определяни от най-добрата глобална търсачка. Разработчиците имат възможност да тестват последните разработки на най-модерните приложения на Google и на тяхна база да разработват собствени програми. Предприемачите могат да открият нови начини да използват съвременните технологии, за да развият бизнеса си, или да стартират собствено начинание в тепърва развиваща се сфера с голям потенциал.
Конференцията тази година се проведе в Moscone West, Сан Франциско, и беше посетена от над 5000 души от 66 държави, които проследиха лекциите на над 200 презентатори и гледаха над 180 демонстрации на различни прототипи и бъдещи технологии. Посетителите на място имаха възможност да участват в над 90 технически сесиии и задаваха въпросите си директно на инженерите на Google и партньорските им компании. Най-голямото предимство на форума е, че представените методи и протоколи са така стандартизирани, че да се ползват от всички разработчици напълно свободно.
Google App Engine for Business
например ще позволи на компаниите да създават собствени приложения по същия начин, по който интернет търсачката развива високодостъпните си решения. Използвайки защитената инфраструктура на Google, програмистите могат да изградят собствени скалируеми програми с пълната функционалност на корпоративната инфраструктура. Интеграцията на средата с VMware позволява не само по-лесното създаване на уеб приложения, но и мигрирането им към онлайн среда за разпространение и съхранение. ИТ архитектите, които ползват новите версии на SpringSource Tool Suite и Google Web Toolkit, могат да разполагат програмите си в Google App Engine for Business, VMware или друга корпоративна ИТ инфраструктура, като Amazon EC2.
Вече доста компании се ориентират към разработването на такива програми, които предлагат отлична производителност и съвременни функции. Малките и средни фирми обаче не разполагат с достатъчно ресурси да създадат или да платят да им бъдат разработени подобни решения. Добрата новина за тях е стартирането на
Chrome Web Store – своеобразен онлайн пазар,
откъдето всеки ще може да купува онлайн приложения.
Голям шум още преди конференцията предизвика публикуването на VP8 – висококачествен кодек за онлайн видео, който Google закупиха за 124.6 милиона долара и пуснаха под лицензия с открит изходен код. Той ще представлява един от ключовите компоненти на WebM – онлайн медиен проект, благодарение на който ще разполагаме с множество модерни стандартизирани технологии за създаване на мултимедийни приложения, работещи на различни платформи. Страниците на проекта са на този адрес.
Интересни подобрения са направени и по програмните библиотеки на Google. Демонстрираните през миналата година Google Maps API версия 3 са с подобрена производителност и оптимизирани за работа с мобилни устройства. Тези библиотеки за разработчици излизат от бета периода си в Code Labs и могат
да се ползват за изграждането на сложни корпоративни приложения
като част от Google Maps API Premier. Освен това бяха представени нови начини за повишаване релевантността на AdSense рекламите. Тези функции позволяват на разработчиците да продават рекламно място в своите програми, а на рекламодателите да позиционират по-добре своите послания в зависимост от специфичните си таргет групи.
Поредната новост, която бе обявена преди година, но вече е пусната за масова употреба, е Google Wave. Тази динамична система комбинираща възможностите на Wiki сайтовете, електронната поща и чат системите, може да се ползва без да имате нужда от покана за нея – просто посетете wave.google.com. Администраторите на Google Apps могат да активират услугата за техните домейн групи като по този начин позволят на потребителите си да работят по продуктивно.
Втория ден на конференцията за разработчици на Google I/O беше още по интересен, благодарение на демонстрация на част от новите възможности на платформата
Android версия 2.2 с кодово име “FroYo”.
Читателите ни, които не са чували за Andrdoid, трябва да знаят, че това е мобилна операционна система, спонсорирана от Google и предназначена за последните поколения телефони и смартфони, конкурираща се с много от възможностите, които предлагат Windows Mobile и платформата на Apple с тяхната серия iPhone. Различното при Android е, че операционната система е с открит изходен код и всяка компания може да разработва приложения за тази платформа, която впоследствие да продава на потребителите онлайн. Другото сериозно предимство е, че Android телефоните имат интеграция с голяма част от приложенията на Google, най-полезни от които са навигацията посредством Google Maps. Все повече производители на телефони залагат на тази платформа именно поради нейната гъвкавост и функционалност. В момента най-големият производител на Android смартфони е HTC, но може да закупите подобни устройства и от LG, Samsung, Motorola, Dell, Philips, Acer и други. Според статистиката за последните четири месеца пазарът на смартфони в САЩ е доминиран от Blackberry устройствата на Research In Motion. На второ място са телефоните с Android, които изпревариха по продажби iPhone.
Новата версия която бе демонстрирана на Google I/O e Android 2.2. Пакета за програмисти може да се изтегли от сайта на проекта, а останалите опции ще са достъпни съвсем скоро, твърди Vic Gundotra, вицепрезидент в Google. Новите телефони, базирани на дроид,
ще поддържат Flash 10.1,
благодарение на сътрудничеството между Adobe и Google. Това дава възможност потребителите на такива устройства да гледат всевъзможни сайтове и да играят Flash игри, които не се поддържат на други мобилни платформи като например iPhone. От Google твърдят, че благодарение на приложенията и апликациите, написани за Android 2.2, пратформата има най-бързия вграден уеб браузър в сравнение със старата версия и Apple iPad. Приложенията вече ще могат да се инсталират не само на вградената памет, но и на допълнителни SD карти. G1 смартфонът например има едва 70MB свободно място за всички приложения. С голяма SD карта това ограничение е премахнато – може да съхранявате програмите си на 16GB или 32GB носители, достъпни в момента. Всъщност мястото е неограничено, защото може да използвате повече от една разширителна памет карта. Добавена е и поддръжка за корпоративни приложения като Exchange сървъри, което позволява да имате достъп до служебната си поща, календара и списъка с адреси, ако организацията ви ползва такива услуги. Допълнително вашия Android телефон поддържа PIN номера и може да бъде изтриван отдалечено.
Много полезна опция е употребата на
Android като точка за достъп на други устройства до Интернет.
С тази нова функционалност може бързо да настроите вашия телефон така, че всички устройства, поддържащи безжична мрежа, като лаптопи, iPad, игрални конзоли, да ползват тарифния план на телефона ви за достъп до Интернет.
Обновяването на инсталираните приложения е значително улеснено. Вече може да обновите всички инсталирани програми с един бутон. Допълнително може да настроите отделни приложения да се обновяват сами, когато се появи тяхна нова версия онлайн, ако им имате достатъчно доверие.
Програмистите също не са забравени. За тях са предназначени новите
програмни библиотеки Cloud Push API.
С тяхна помощ вместо да се активират събития във фонов режим, приложенията написани за Android могат да получават отдалечени съобщения директно от онлайн приложения. По този начин телефонът ви може да реагира на събития, активирани от друг Android телефон или произволен онлайн или десктоп софтуер. Данните минават през Интернет и достигат до вашия Android автоматично. На демонстрацията бе представен пример с гледането на онлайн видео, което беше изпратено директно към мобилния телефон. По този начин ако разглеждате интересен сайт, но трябва да излизате, можете да го пратите към Android телефона си и да го прегледате по пътя. Тази функционалност е достъпна с произволна съдържание – координати на карти, телефонни номера, текстови съобщения и други.
Нова система за създаване резервни копия на потребителските данни ще позволи на Android програмистите да създават приложения с опции за запазване на информацията. Android в момента помни кои програми сте купили и инсталирали посредством вашия Google Account. Сега може да запомни и данните, които сте въвеждали в тези приложения. Например, ако обновите телефона си и искате да прехвърлите на него списъка със задачите си, любимите си сайтове или запазените рецепти, ще може да го направите изключително лесно.
Поддръжката за Flash AIR,
отново благодарение на Adobe, позволява да стартирате произволни AIR програми на Android. Всички AIR приложения ще работят като програми, писани директно за Android. Това е страхотна пазарна ниша за стартиращи софтуерни компании. Едно приложение, написано на Adobe AIR технологията, може да работи на произволна десктоп среда, а с новата функционалност – и на Android мобилни устройства. Програмистите вече не трябва да се притесняват от размера на техните приложения, защото могат да използват споменатите вече SD карти за да ги запълват с впечатляваща графика и страхотни звукови ефекти.
Основните приходи на печалба за Google си остават техните рекламни канали. На втория ден от конференцията бяха представени много нови варианти на рекламни съобщения, специално разработени за платформата Android. Тя от своя страна дава невероятен потенциал за развитие на приложения. Написването на програми за Android в бъдеще ще осигури огромен рекламен пазар за всички кадърни програмисти, които не се страхуват да експериментират и да навлизат в нови пазарни ниши в момента на тяхното възникване.
Повече информация за новите услуги и продукти, представени на Google I/O 2010, можете да научите като посетите онлайн сайта или гледате презентациите на английски език на официалния канал на събитието в YouTube.
.