ГИТ приема Декларацията по чл. 15 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд

Главна инспекция по труда започна приемането на Декларацията по чл. 15 ал. 1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ).

Декларацията се подава от юриди­ческите и физическите лица, които самосто­ятелно наемат работещи, и от юридическите и физическите лица, които ползват работещи, предоставени им от предприятие, което осигу­рява временна заетост. 

Декларацията се подава в тери­ториалната дирекция „Инспекция по труда“ по седалище и адрес на управление на пред­приятието ежегодно в срок до 30 април на следващата година.
За 2010 година срокът за подаване на Декларацията е удължен до 30 юни 2010 г.

Когато няма промяна в обстоятелствата, подлежащи на деклариране, писмено се уведомява териториалната дирекция „Инспекция по труда“ в срок до 30 април на следващата година.
През 2010 година всички задължени лица подават Декларация по чл. 15 ал. 1 от ЗЗБУТ. Уведомления за неподаване на годишна декларация поради непроменени обстоятелства за деклариране ще се подават през 2011 г.

Подаването на тази декларация е свързана с обстоятелството, че работодателите са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

Освободени от задължението да подават Декларация са само  лицата, които работят за своя сметка сами, т.е. нямат нает персонал.

Декларацията е публикувана на Интернет страницата на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ www.gli.government.bg  в рубриката „Декларация по чл. 15 от ЗЗБУТ”.
В същата рубрика е написана подробна Инструкция за попълване и подаване на Декларацията.
Декларацията се подава на хартиен и електронен носител или по електронен път. При първия вариант на практика подаването става на място в съответната дирекция „Инспекция по труда”. В този случай декларацията може да бъде подадена лично от задълженото лице или от упълномощен негов представител.

Вторият вариант позволява декларацията да бъде подадена по електронен път, чрез универсален електронен подпис (УЕП). В този случай, задълженото лице или законният му представител, трябва да притежава УЕП. Ако задълженото лице или законният му представител не притежава УЕП, подаването не може да стане чрез упълномощен представител, притежаващ УЕП
Санкцията за неподаване на Декларацията в срок е в размер от 100 до 500 лв. (ако не подлежи на по-тежко наказание), а при повторно нарушение – от 500 до 1000 лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *