Голяма част (79%) от германските инвеститори у нас не са оптимисти, че икономическата обстановка в страната през тази година ще се подобри. Всеки четвърти пък прогнозира влошаване на бизнес средата. Това сочат данните от годишна анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара. Допитването е проведено през март и в него са участвали 73 компании, предимно от сферата на индустрията, търговията, услугите и строителството, които развиват дейност в България. Любопитно е, че над половината от анкетираните предприемачи не одобряват и приетите от правителството антикризисни мерки, тъй като ги смятат за неефективни и недостатъчни, а само 14% от тях подкрепят плана на управляващите.
В същото време обаче, немските бизнесмени у нас показват значително по-голям оптимизъм за развитието на собствените се предприятия. Според резултатите от запитването, около 45% от инвеститорите вярват, че състоянието на компаниите им ще се подобри през 2010-а, а само 12 на сто се опасяват от спад в оборотите. Всъщност, тази прогноза се потвърждава и от очакванията на дружествата за оборота през тази година. Близо половината предприемачи са убедени, че ще могат да увеличат продажбите си въпреки напрегнатата бизнес среда.
Резултатите от 2009-а обаче далеч не са позитивни. Над две трети от германските предприятия у нас са регистрирали спад в оборота си, а 48% от тях са отчели намаляване и на печалбите. Износът за Германия е намалял при всеки две от пет компании, а 41% от предприемачите са свили инвестиционните си разходи.
За миналата година търговският стокооборот между България и Германия е намалял с 20% – до 3.3 млрд. евро. Това обаче, се дължи преди всичко на спада в износът на Германия към страната ни, който достига 30 на сто. Българският експорт се е понижил само с два процента. В класация на Българската агенция за инвестиции у нас Германия е на пето място с общи вложения в размер на 430 млн. евро, което е с 41% по-малко спрямо 2008-а.
Въпреки лошата икономическа ситуация, немските инвеститори са сравнително доволни, че са вложили парите си именно у нас. Общото мнение за бизнес климата в страната е добро – 2.4 по германската система, където 1 е най-високата оценка. За сравнение от Германо-българската индустриално-търговска камара посочват, че страни като Словения, Словакия, Полша и Чехия са оценени по-слабо. Според проучването девет от десет фирми отново биха избрали България при реализирането на инвестиционните си намерения.
В резултат на икономическата криза оборота на 67% от германските компании в България през 2009 г. е намалял спрямо 2008 г. Увеличение на продажбите през изминалата година са регистрирали само 23% от анкетираните. 28% от фирмите са имали ръст на печалбата, а 48% са отчели спад. Износът за Германия е намалял при всеки две от пет предприятия, като само 20% от участниците в анкетата са посочили ръст. 41% от предприемачите са свили инвестиционните си разходи през 2009 г., а увеличение на инвестициите се наблюдава само при 27% от фирмите.
Едва 6% от анкетираните фирми оценяват настоящата икономическа обстановка в страната като добра, а почти половината изразяват противоположното мнение. Що се отнася до техния собствен бизнес 32% от компаниите дават оценка на настоящото си икономическо състояние като положително, докато година по-рано техният дял бе 22%.
Мнение за антикризисните мерки на правителството
Едва 14% от анкетираните фирми определят мерките за овладяване на икономическата криза като ефективни и достатъчни. 42% от предприятията смятат, че мерките на правителството са неефективни и недостатъчни.
Само 17,2% от предприемачите са се възползвали или ще се възползват от държавна помощ за осигуряване на заетост (например въвеждане на намалено работно време), а 57,8% не възнамеряват да го направят. 6,3% от фирмите са получили държавни гаранции по заеми, на 1,6% от предприятията са отпуснати заеми от държавата, а 3,2% от анкетираните са привлякли капитал под формата на държавно участие. 4,7% от компаниите са участвали в поръчки по държавни инвестиционни програми, а 4,8% са получили субсидии за износ. Над 60% от анкетираните фирми обаче са обявили, че те няма да се възползват от нито една от
посочените антикризисни мерки на правителството. Делът на фирмите, които все още обмислят дали да го направят варира между 1 и 6% за различните мерки.
За анкетата
В проведената по електронен път анкета са взели участие 73 фирми, като 39% от тях са индустриални предприятия, 28% са от търговския сектор, 25% са от сферата на услугите, 13% са от строителния бранш, а 11% са доставчици на газ, лектроенергия и вода. Сумата от процентите надхвърля 100%, тъй като някои от анкетираните предприятия попадат в повече от една категория. ГБИТК провежда проучването сред своите фирми-членове, както и други инвеститори, от 2005 г. насам.