За малките екипи, разработващи мобилни приложения, възможностите за бизнес стават все по-разнообразни. А най-големи са шансовете за тези, които са се специализирали в създаването на програми за платформите iPhone OS и Google Android – по всичко личи, че именно тези две мобилни операционни системи ще диктуват правилата в сектора през следващите години. Поредното доказателство за нарастващите възможности пред компаниите от този бранш е новината, че базираният в Силициевата долина инвестиционен фонд Kleiner Perkins Caufield & Byers удвоява общия обем на финансовите средства в своя дъщерен фонд iFund (http://www.kpcb.com/initiatives/ifund/index.html), насочен изключително към разработчици на приложения за iPhone. Общата сума, разпределяна от дъщерната организация за дялови инвестиции нараства от 100 млн. щ. долара, на 200 млн. щ. долара, а според някои анализатори причината за удвояването й е в старта на продажбите на таблета iPad, който разкрива цял един нов свят за създателите на мобилни приложения. Според представители на Kleiner Perkins допълнителните средства не са взети от другите дъщерни фондове на компанията, а са свежи капитали, набрани специално за вложения в разработчици на iPhone софтуер.
„Добре дошли в смелата нова пост-компютърна ера, в която традиционните графични потребителски интерфейси, базирани на работа с мишка, са заменени от една наистина революционна платформа, представляваща възможност за предприемачите“ – посочва Джон Дойр, партньор в KPCB – „Ние очакваме всички фондове за рискови инвестиции скоро да имат собствена стратегия в сферата на iPhone и iPad приложенията.“ Прогноза, която недвусмислено показва огромните възможности за бизнес, които тепърва ще се появяват пред разработчиците на приложения за платформата на Apple.
„Kleiner Perkins свърши огромна работа по намирането, финансирането и подкрепата на прекрасни разработчици на iPhone приложения. Ние сме развълнувани от това, че те удвояват размера на инвестициите си, както и че ги разширяват, включвайки и разработчици на софтуер за iPad“ – заявява самият Стив Джобс, цитиран от сайта на инвестиционния фонд.
iFund стартира дейността си през 2008 г. като част от KPCB, със стартов капитал от 100 млн. щ. долара. Целта на дъщерната структура тогава е да се включи в започналата по онова време революция на телеком пазара, влагайки средства в разработчици на приложения за популярната мобилна платформа на Apple и очаквайки огромна възвръщаемост. По онова време от компанията вече виждат промените, настъпващи в мобилния сектор и тенденцията скоро той да бъде доминиран не от няколко водещи разработчици на крайни устройства, а от десетки хиляди независими екипи, създаващи разнообразни приложения за най-популярните платформи: от игри и развлекателни програми, до такива за разплащания, търговия на капиталовите пазари или достъп до фирмената ERP система. Безспорно Apple с нейната iPhone OS и Google с Linux – базираната система Android са двигателите на тази нова вълна и затова не е чудно, че именно разработчиците на приложения за тези две платформи най-лесно привличат капитал за своите проекти.
Днес iFund притежава дялове в 14 компании за разработка на мобилен софтуер, фокусирани в сферата на услугите, базирани на местоположението (LBS – Location Based Services), социалните мрежи, мобилната търговия, мобилните разплащания, рекламните приложения, комуникациите, мобилните здравни услуги, образованието и развлеченията. Именно в тях фондът е вложил първите 100 млн. щ. долара, а според негови представители, в същите дружества са вложени допълнително 330 млн. щ. долара от други инвеститори. Всички обекти на вложенията на iFund създават програми за смартфоните iPhone, плеърите iPod Touch, както и таблета iPad. Целта на фонда е да спомогне за налагането на тези екипи, като независими и стабилни компании, увеличаващи непрекъснато своята стойност.
Сред 14-те фирми има и известни имена, като дизайнера на игри ngmoco, доставчика на текстови приложения Pinger, както и разработчикът на услуги за откриване на музика Shazam. Списъкът включва още компанията Booyah, създаваща нови форми на забавление, интегриращи реалния и виртуалния свят, Cooliris – триизмерен интерфейс за браузване в мрежата, GOGII – приложение за писане и комуникиране посредством текстови съобщения, InMobi – най-голямата независима мобилна рекламна мрежа, работеща в 37 страни по света, мобилната социална мрежа Pelago (Whrrl), позволяваща откриването на места, хора и тенденции, през очите на вашите приятели, Pinger – издател на ютилити и развлекателни приложения, shopkick – приложение за интеграция между реалните ритейл вериги и мобилните приложения, както и може би най-известната компания, разработваща приложения за Facebook – Zynga, която е известна със своите игри FarmVille и MafiaWars.
iFund се управлява от партньора в KPCB – Мат Мърфи, в сътрудничество с управляващите партньори Чи-Хуа Чен, Джон Дойр, Бинг Гордън, Бил Джой, Ранди Комисар, Айлън Лий, Елън Пао и Тед Шлейн. Сериозно предимство е и фактът, че фондът си партнира активно с Apple.
Днес пазарът на приложения за iPhone и iPod touch вече наброява над 140 000 различни програми, а потребителите на магазина Apple’s App Store вече са свалили над 3 милиарда техни копия – включително платени и безплатни. Сред тях има такива с най-разнообразни функции – от спестяващи време приложения за по-ефективна работа и комуникация, през такива за развлечение, които по-скоро губят времето на своите потребители, до екзотични софтуерни решения, които например могат да ви информират кое е името на съзвездието, към което сте насочили своя телефон в момента или просто да имитират различни духови и струнни музикални инструменти. Водещи разработчици на игри вече пуснаха някои от най-популярните заглавия във версии за iPhone – от един от най-старите екшъни от първо лице Doom, до популярното забавление за Facebook – FarmVille.
А с пускането на пазара на дългоочаквания таблет iPad възможностите пред разработчиците се увеличават значително – добавяйки редица нови приложения за достъп до вестникарско и мултимедийно съдържание, интерактивни забавления и комуникация. Устройството използва същата операционна система, като iPhone и ще може да работи с почти всички приложения за смартфона. То обаче ще предложи и редица нови възможности с по-големия си екран и мулти – тъч интерфейса. Затова не е случайно, че малко след представянето на таблета Джон Дойр побърза да обяви: „Това е само началото. Революцията ще се случи именно с iPad.“
Много разработчици на приложения вече са запретнали ръкави, за да представят първите продукти, които може би ще станат хитове сред потребителите на новия таблет и ръководителите на фонда работят активно, за да открият най-активните сред тях и да сключат договори, преди някой конкурентен фонд „да ги е прилапал“. Ако желаете да кандидатствате за финансиране от iFund, можете да научите повече от тук: http://www.kpcb.com/initiatives/ifund/index.html