Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) реши да бъде предоставена индивидуална държавна помощ в размер на 7 500 евро (14 669 лв.) на 42-а земеделски производители, чиито проекти за създаване на разсадници с трайни насаждения или декоративни видове, включително акация не са получили субсидиране по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” или са получили субсидиране и то е било обявено за изискуемо от ДФ „Земеделие”.
„Помощта се дава само на производители, за които след съответните проверки на фонд „Земеделие” беше доказано, че са изрядни при изпълнението на проектите, но по различни причини към датата на кандидатстване не са притежавали издаден документ от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) за съответното производство, в резултат на което подадените проекти са отхвърлени”, обясни пред Управителния съвет зам. министърът на земеделието и храните Светлана Боянова.
Решението се основава на Регламент (ЕО) № 1535/2007 г. на Комисията от 20 декември 2007 година за прилагане на членове 87 и 88 от Договора за ЕО към помощите de minimis в сектора на производството на селскостопански продукти /ОВ L 337, 21.12.2007/, чл.12, ал.1, т.2 и ал.2, т.1, б. “а” от Закона за подпомагане на земеделските производители. Мотивите за отпускането на тази помощ са свързани с необходимостта за предприемане на мерки за стимулиране на заетост сред младите хора в аграрния сектор.
Сумата в размер на 7 500 евро (14 669 лв.) ще се предоставя, ако земеделският производител не е ползвал друга помощ de minimis, с която да се надхвърли максималния размер предвиден за един бенефициер за период от три години – 7 500 евро (14 669 лв.). Освен това парите ще се дават само ако с това няма да се надвиши максималния кумулиран размер на помощи de minimis за страната от 23 115 000 евро за три данъчни години.
Заедно с това тези млади фермери могат да се възползват от възможността да кандидатстват и по мярка 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране“ за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на допълнителни 1500 евро на година за период от максимум 5 години. За да улесни младите фермери при кандидатстването по мярка 141, Националната служба за съвети в земеделието ще изготвя напълно безплатно заявлението за подпомагане и бизнес плана.