Министерският съвет одобри предложения за промени в Законa за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Целта е усъвършенстване на данъчната практика и отстраняване на несъответствия на данъчното законодателство с правото на Европейския съюз.
Предвижда се чуждестранните юридически лица от ЕС и Европейското икономическо пространство да получават право на избор за преизчисляване и възстановяване на част от удържания данък при източника. Всички данъкоплатци (местни и чуждестранни), които предприемат сделки, водещи до отклонение от данъчно облагане, ще бъдат третирани за данъчните цели по един и същи начин.
Отменя се данъчното облекчение за предприятия, които извършват големи инвестиции в определени отрасли – селско стопанство, преработвателна промишленост, производство, високи технологии и инфраструктура.
Премахва се изискването за подаване на годишен финансов отчет, като вместо него предприятията следва да подават в НАП годишен отчет за дейността (екземпляра за статистиката). С посочената промяна се цели годишният отчет за дейността да бъде подаван пред един орган – Националният статистически институт. По този начин се намалява административната тежест за предприятията и се постига икономия на ресурси. Данъчно задължените лица, които не са извършвали дейност и не са отчели приходи или разходи, няма да подават годишен отчет за дейността си.
Към кръга на лицата, в полза на които направено дарение може да служи за данъчно облекчение, се добавят центровете „Фонд за асистирана репродукция” и „Фонд за трансплантация”.
Направени са предложения за промени в Закона за счетоводството и Закона за регистър БУЛСТАТ. Съгласно правото на ЕС, чуждестранните лица от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, които осъществяват дейност в Република България при условията на свободно предоставяне на услуги, не следва да водят счетоводство и да се регистрират в регистър БУЛСТАТ.
Направена е промяна в Закона за счетоводството. Съгласно Директива 2009/49/ЕО държавите-членки следва да освободят предприятията-майки от задължението да изготвят консолидиран финансов отчет, когато те притежават несъществени дъщерни предприятия.
Предлага се промяна в Кодекса за социално осигуряване, освобождаваща от облагане с данък по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане приходите на лица, регистрирани в Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, които осъществяват доброволно осигуряване, доброволно осигуряване за безработица и/или за професионална квалификация.